środa, 20 kwietnia 2022 14:02

Gorlice: Pożary nie ustają. Tragiczny bilans świąt

Autor Patryk Trzaska
Gorlice: Pożary nie ustają. Tragiczny bilans świąt

Nawet w święta strażacy nie mieli chwili oddechu. Liczne podpalenia stają się powoli plagą powiatu gorlickiego. Jak wyglądała sytuacjach w ostatnich dniach i jaki bilans strat przyniosły świąteczne pożary?

Pożary w okresie wiosennym niestety przechodzą powoli do normalności. Już w tym roku informowaliśmy o pożarach traw (po więcej zobacz TUTAJ). Problem nie dość, że nie znikał, to jest przyczyną coraz większych zniszczeń. W okresie świątecznym nie było dnia, aby strażacy z OSP KRYG nie musieli walczyć z żywiołem. Wielokrotnie się zdarzało, że zgłoszenia wpływały późno w nocy (godzina 22-23).

fot. OSP KRYG - pożar traw

Co prawda część pożarów jest skutkiem np. suszy, ale w tym przypadku nie ma takiej możliwości, ponieważ większość zdarzeń działa się nocą.

Dla niektórych wypalanie traw to zysk ekonomiczny. Brak kosztów za wywóz traw oraz mniej samej pracy przy utylizacji. Ostatnie przypadki uwieczniane przez strażaków na zdjęciach pokazały, że nad ogniem ciężko zapanować i małe wypalanie zbędnej trawy przeradza się w olbrzymi pożar.

fot. OSP KRYG - pożar traw

To, że nikt nie zginął podczas świątecznych pożarów, można uznać za cud. Codzienne pożary w całym powicie, kilkugodzinne akcje gaśnicze to tragiczny obraz tegorocznych świąt.

Przypomnijmy, że za wypalanie traw na mocy przepisów kodeksu wykroczeń grozi kara nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść 5-20 tys. zł.

fot. OSP KRYG

Gorlice - najnowsze informacje