We wtorek (15 sierpnia) prof. Jan Hartman zamieścił w sieci wpis, który wywołał lawinę komentarzy. Na słowa filozofa nie pozostał obojętny klub Nowej Lewicy.
Prof. Jan Hartman (filozof i bioetyk) zamieścił we wtorek (15 sierpnia) na Twitterze wpis, który wywołał burzę w sieci.
– Do opłacanych przez PiS za publiczne pieniądze trolli: Tak! Pedofile też mają prawa! Jak wszyscy inni przestępcy! Żadnego człowieka nie wolno piętnować - nawet pedofila!
– napisał wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Wpis wywołał lawinę komentarzy, w większości negatywnych.
– Grubo zaczynasz kampanię
– napisał jeden z użytkowników Twittera.
– Czy to jest oficjalny program Lewicy?
– dopytywał kolejny internauta.
15 października 2023 roku prof. Jan Hartman miał kandydować w najbliższych wyborach parlamentarnych z list Nowej Lewicy w okręgu tarnowskim. Władze klubu postanowiły jednak usunąć go z listy. Głos w sprawie zabrał Ryszard Śmiałek, współprzewodniczący Małopolskiej Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy:
– W związku z licznymi informacjami medialnymi dotyczącymi kandydowania jako lidera listy Lewicy w najbliższych wyborach parlamentarnych w okręgu 14 (Nowy Sącz) przez Prof. Jana Hartmana niniejszym chciałbym stanowczo poinformować, iż Prof. Jan Hartman nie będzie liderem listy w niniejszym okręgu, podobnie jak również nie będzie kandydował w żadnym z okręgów z list Lewicy w najbliższych wyborach parlamentarnych 15 października 2023 roku.
Prof. Jan Hartman
Zajmuje się metafilozofią, filozofią polityki, etyką i bioetyką. Urodzony we Wrocławiu w 1967 roku, absolwent KUL. Doktoryzował się (1995) i habilitował (2001) na UJ na podstawie rozpraw z dziedziny metafilozofii. Tytuł profesora otrzymał w roku 2008.
Autor kilkunastu książek (w tym zbiorów artykułów oraz podręczników), z różnych dziedzin filozofii – ontologii, metafilozofii, bioetyki, etyki.
Najważniejsze prace: „Heurystyka filozoficzna” (1997), „Techniki metafilozofii” (2001), „Wiedza – byt – człowiek. Z głównych zagadnień filozofii” (2011), „Pochwała litości. Rzecz o wspólnocie”(2017), „Pochwała wolności” (2020), „Etyka życia codziennego” (2021)
Oprócz działalności akademickiej prof. Hartman uprawia publicystkę, pisując do opiniotwórczych gazet i czasopism.
Fot.: UJ