czwartek, 17 sierpnia 2023 14:20

„Grubo zaczynasz kampanię”. Afera w związku ze słowami prof. UJ. Klub reaguje

Autor Mirosław Haładyj
„Grubo zaczynasz kampanię”. Afera w związku ze słowami prof. UJ. Klub reaguje

We wtorek (15 sierpnia) prof. Jan Hartman zamieścił w sieci wpis, który wywołał lawinę komentarzy. Na słowa filozofa nie pozostał obojętny klub Nowej Lewicy.

Prof. Jan Hartman (filozof i bioetyk) zamieścił we wtorek (15 sierpnia) na Twitterze wpis, który wywołał burzę w sieci.

– Do opłacanych przez PiS za publiczne pieniądze trolli: Tak! Pedofile też mają prawa! Jak wszyscy inni przestępcy! Żadnego człowieka nie wolno piętnować - nawet pedofila!

– napisał wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wpis wywołał lawinę komentarzy, w większości negatywnych.

– Grubo zaczynasz kampanię

– napisał jeden z użytkowników Twittera.

– Czy to jest oficjalny program Lewicy?

– dopytywał kolejny internauta.

15 października 2023 roku prof. Jan Hartman miał kandydować w najbliższych wyborach parlamentarnych z list Nowej Lewicy w okręgu tarnowskim. Władze klubu postanowiły jednak usunąć go z listy. Głos w sprawie zabrał Ryszard Śmiałek, współprzewodniczący Małopolskiej Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy:

– W związku z licznymi informacjami medialnymi dotyczącymi kandydowania jako lidera listy Lewicy w najbliższych wyborach parlamentarnych w okręgu 14 (Nowy Sącz) przez Prof. Jana Hartmana niniejszym chciałbym stanowczo poinformować, iż Prof. Jan Hartman nie będzie liderem listy w niniejszym okręgu, podobnie jak również nie będzie kandydował w żadnym z okręgów z list Lewicy w najbliższych wyborach parlamentarnych 15 października 2023 roku.

Prof. Jan Hartman

Zajmuje się metafilozofią, filozofią  polityki, etyką i bioetyką. Urodzony we Wrocławiu w 1967 roku, absolwent KUL. Doktoryzował się (1995) i habilitował  (2001) na UJ na podstawie rozpraw z dziedziny metafilozofii. Tytuł profesora otrzymał w roku 2008.

Autor kilkunastu książek (w tym zbiorów artykułów oraz podręczników), z różnych dziedzin filozofii – ontologii, metafilozofii, bioetyki, etyki.

Najważniejsze prace: „Heurystyka filozoficzna” (1997), „Techniki metafilozofii” (2001), „Wiedza – byt – człowiek. Z głównych zagadnień filozofii” (2011), „Pochwała litości. Rzecz o wspólnocie”(2017), „Pochwała wolności” (2020), „Etyka życia codziennego” (2021)

Oprócz działalności akademickiej prof. Hartman uprawia publicystkę, pisując do opiniotwórczych gazet i czasopism.

Fot.: UJ

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka