poniedziałek, 18 stycznia 2021 13:09, aktualizacja 4 lata temu

"Historyczne środki" z UE dla Polski. Na co zostaną wykorzystane?

Autor Mirosław Haładyj
"Historyczne środki" z UE dla Polski. Na co zostaną wykorzystane?

Premier zwrócił uwagę na to, że Europa staje przed zupełnie nowym wyzwaniem - "leczeniem gospodarki po epidemii".

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki poinformował o wynegocjowaniu w Brukseli dodatkowych funduszy, które zostaną przeznaczone na odbudowę po epidemii.

– Dzisiaj przystępujemy do konsultacji i do inwestowania ogromnych środków, które w ostatnich miesiącach wynegocjowaliśmy w Brukseli. To dodatkowe fundusze, które chcemy przeznaczyć przede wszystkim na odbudowę po epidemii.

Premier zwrócił uwagę na to, że Europa staje przed zupełnie nowym wyzwaniem - "leczeniem gospodarki po epidemii".

– Cała Europa spotyka się dzisiaj z zupełnie niespodziewaną sytuacją leczenia gospodarki po epidemii. To coś, co wszystkie kraje robią po raz pierwszy i będzie wymagać szerokich konsultacji, ekspertyz i szybkiego tempa działania.

Premier poinformował, że z UE do Polski trafi 76 mld euro na lata 2021-2027, czyli ponad 350 mld zł - "historyczne środki, które są tylko częścią z całej wielkiej puli przysługującej Polsce, bo jest to ok. 770 mld zł".

Premier podkreślił, że te środki powinny być zaangażowane "w najlepszy możliwy sposób dla ochrony gospodarki, ochrony i tworzenia nowych miejsc pracy, żeby młodzi ludzie mogli znaleźć tutaj pracę bez konieczności migrowania".

Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd doda do uzyskanych z UE pieniędzy 60% środków budżetu krajowego.

– W Nowy Ład chcemy rozpocząć szereg projektów inwestycyjnych i rozwojowych w gminach, finansowanych głównie ze środków krajowych.

Od 18 stycznia do 22 lutego potrwają konsultacje społeczne Umowy Partnerstwa - planu inwestowania funduszy unijnych i krajowych.

Głównymi obszarami inwestycji będą przede wszystkim infrastruktura, innowacje, ochrona środowiska, ochrona służby zdrowia.

– Uwzględniamy w podziale środków poziom zamożności regionów, badania i rozwój, które są możliwe tam do wykonania.

Jak przekazał premier planowanie długoterminowe jest po to, żeby Polska miała szansę dogonić średnią unijną w najbliższych latach.

– Chcemy też, by za 10 lat nakłady na Badania i Rozwój się rozwinęły. Jakość rozwoju gospodarczego zależy od nowoczesności gospodarki

– powiedział premier.

Morawiecki podkreślił, że rząd dojrzał do tego, żeby rozwój gosp. był zrównoważony i charakteryzował się wysoką jakością.

– Ten potencjał przekuwamy na strategiczne działanie. Umowa partnerstwa sprawi, że dobre efekty negocjacji unijnych pozostaną z nami na dekady.

Inf.: Kancelaria Premiera
Fot.: Krystian Maj/KPRM

Obserwuj nas w Google News

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka