sobota, 4 czerwca 2022 05:00

"Ich obecność w Krakowie jest dla Małopolski wyróżnieniem". Wojska Specjalnie miały powód do świętowania

Autor Mirosław Haładyj
"Ich obecność w Krakowie jest dla Małopolski wyróżnieniem". Wojska Specjalnie miały powód do świętowania

W czwartek, 2 czerwca marszałek Witold Kozłowski wziął udział w uroczystych obchodach 15-lecia Wojsk Specjalnych w Krakowie.

Współczesne Wojska Specjalne są przeznaczone do prowadzenia operacji specjalnych zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, w okresie pokoju, kryzysu i wojny. Wojska Specjalne, stanowiąc integralną część Sił Zbrojnych RP, wpisują się w ich wszystkie misje. Najważniejszym zadaniem jest przygotowanie i udział w operacji obronnej.

– Wojska Specjalne są ważną częścią polskiego systemu obrony, a dla Małopolski jest wielkim wyróżnieniem, że siedziba Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych mieści się właśnie tutaj. Dziękuję za Państwa służbę na straży polskich granic. Dziękuję za zaangażowanie, doskonałe wyszkolenie i profesjonalizm, które są dla nas wszystkich gwarancją, że możemy w naszej Ojczyźnie czuć się bezpiecznie

– mówi marszałek Witold Kozłowski.

Działania prowadzone przez komandosów wspólnie z siłami konwencjonalnymi lub samodzielnie, mogą mieć zarówno znaczenie operacyjne, jak i strategiczne. Istotnym zadaniem Wojsk Specjalnych jest utrzymywanie w gotowości sił i środków do wsparcia Policji Państwowej w zwalczaniu terroryzmu na terenie państwa.

Wojska Specjalne są gotowe do prowadzenia pełnego wachlarza operacji specjalnych w przypadku zaistnienia zdarzeń z katalogu sytuacji szczególnych. Poprzez zaangażowanie w operacjach Sojuszu oraz w Siłach Odpowiedzi NATO, wojska te wnoszą także istotny wkład w stabilizację sytuacji międzynarodowej.

– Życzę wszystkim pełniącym służbę we wszystkich jednostkach tworzących Wojska Specjalne, aby czerpiąc z chlubnych tradycji polskiego oręża, odważnie i niezłomnie pełnili powierzone zadanie obrony naszej Ojczyzny, a także zadania w ramach misji i operacji międzynarodowych prowadzonych w ramach NATO

– dodaje marszałek Witold Kozłowski.

Służba żołnierzy wojsk specjalnych opiera się na fundamentalnym systemie wartości, zgodnie z którym żołnierz-operator jest najbardziej istotną częścią tych wojsk. Ten system wartości dodatkowo wzbogaca i wzmacnia głęboki szacunek komandosów do historii i tradycji, jakie dziedziczą poszczególne jednostki.

Żołnierze wojsk specjalnych na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat uczestniczyli w kilkunastu międzynarodowych misjach i operacjach najwyższego ryzyka realizowanych m.in. w Kosowie, Macedonii, Iraku, w rejonie Zatoki Perskiej, w Kongo, Pakistanie i Afganistanie. Żołnierze wojsk specjalnych byli także zaangażowani w bojowe dyżury Sił Odpowiedzi NATO.

Wojska Specjalne stanowią ok. 3% liczebności Sił Zbrojnych. W stosunku do kosztów utrzymania efektywność działań tego rodzaju wojsk jest niewspółmiernie wysoka.

Inf. i foto: UMWM

Kraków

Kraków - najnowsze informacje