czwartek, 20 lutego 2020 12:33

Irak: Palmy pod śniegiem

Autor Tomasz Stępień
Irak: Palmy pod śniegiem

Gdy we wtorek rano 11 lutego mieszkańcy Bagdadu obudzili się i spojrzeli przez okna, zobaczyli swoje miasto przykryte białym puchem. To pierwszy taki przypadek od 10 lat, a jak twierdzą niektórzy, taka ilość śniegu spadła w stolicy Iraku po raz drugi w na przestrzeni stulecia.

Niespotykana fala zimna ogarnęła także inne kraje Bliskiego Wschodu. Znaną raczej z ekstremalnych upałów Arabię Saudyjską ogarnął chłód, jakiego nie było tu od wielu lat. W nocy na północy kraju temperatury spadają poniżej zera, jak w mieście Turajf, blisko granicy z Jordanią, gdzie temperatura osiągnęła 5 stopni Celsjusza poniżej zera. W Arar na granicy z Irakiem było -2 stopnie. W Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej temperatura spadła prawie do zera, a ulice były puste przez kilka dni.

Śniegu pokrył też dystrykt Qarah Bolagh w północno-zachodnim Iranie. Burza śnieżna zablokowała drogi w regionie i uwięziła 25 osób. Czegoś takiego nie widzieli tu od lat. Ponadto opady śniegu trwały do ​​wtorku w prowincjach Gilan i Mazandaran nad morzem Kaspijskim.

Fot: Twitter/Mohammad Ali Musawi

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje