czwartek, 27 maja 2021 13:51

Jak certyfikat SSL chroni witrynę?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak certyfikat SSL chroni witrynę?

Certyfikat SSL to najprostsze, a jednocześnie najskuteczniejsze rozwiązanie, żeby chronić witrynę internetową i jej użytkowników. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak działa taka ochrona, ten artykuł jest dla Ciebie.

Jeśli zewsząd słyszysz, że Twoja witryna internetowa potrzebuje certyfikatu SSL, nie ignoruj takich głosów. To rozwiązanie pozwala naprawdę skutecznie chronić transmisję między użytkownikiem Twojej strony a serwerem. Wyjaśniamy, dlaczego certyfikat SSL jest taki skuteczny.

Czym jest certyfikat SSL?

Certyfikat SSL można znaleźć w ofercie dobrych dostawców usług internetowych. Bez skomplikowanych czynności można szybko zabezpieczyć własną stronę www dzięki takiemu certyfikatowi. Czym w ogóle jest certyfikat SSL? W uproszeniu można wyjaśnić, że to małe pliki danych potrafiących ustanowić zaszyfrowane połączenie między przeglądarką internatową użytkownika a serwerem, na którym znajduje się odwiedzana witryna www. O tym, że połączenie z daną stroną internetową jest bezpieczne świadczy adres rozpoczynający się od https i zielona kłódka w pasku przeglądarki. Za to wszystko odpowiada właśnie technologia SSL, czyli Secure Sockets Layer. Warto wiedzieć, że certyfikat SSL to bardzo ważna sprawa dla funkcjonowania i bezpieczeństwa witryny oraz jej użytkowników.

Na czym polega ochrona certyfikatu SSL?

Dużo mówi się i pisze o certyfikatach SSL. Na czym jednak tak naprawdę polega ich działanie? Chodzi o kwestie bezpieczeństwa, to jasne. Co jednak więcej można o tym napisać? Zacznijmy od tego, że niezabezpieczone połączenie między przeglądarką użytkownika a serwerem to duża gratka dla cyberprzestępcy. W takich sytuacjach schemat działania jest często podobny. Wystarczy, że cyberprzestępca umieści na serwerze zahakowanej strony specjalny program do podsłuchiwania. Jego zadaniem jest przechwytywać informacje wpisywane przez użytkownika na stronie internetowej (np. w formularzach) i przesyłanie ich na wcześniej określony przez przestępcę serwer. Taka kradzież jest jednak niemożliwa, gdy użytkownik odwiedza zabezpieczoną przez SSL witrynę. W takim przypadku połączenie jest zaszyfrowane, a więc jest niedostępne dla osób postronnych. To oznacza, że wprowadzane informacje są zupełnie bezpieczne i nie trzeba się obawiać o ich kradzież.

Jaki certyfikat dla Ciebie?

Należy jeszcze dodać, że na rynku można znaleźć różne rodzaje certyfikatów. Największy stopień ochrony zapewnia certyfikat EV, który jest odpowiedni przede wszystkim dla instytucji finansowych i wszędzie tam, gdzie przeprowadza się dużo transakcji. Za to najszybciej możesz otrzymać certyfikat DV, który jest dobry dla najprostszych stron. Pośrednie rozwiązanie to certyfikat OV (np. dla sklepów internetowych).

Wiesz już, że certyfikat może skutecznie chronić Twoją witrynę i użytkowników. Czas teraz wdrożyć taki certyfikat na stronie internetowej!

Technologia - najnowsze informacje