środa, 12 maja 2021 11:26

Jak naturalnie i skutecznie walczyć ze szkodnikami i chorobami roślin

Autor Artykuł sponsorowany
Jak naturalnie i skutecznie walczyć ze szkodnikami i chorobami roślin

Zwalczanie szkodników oraz chorób roślin - zwłaszcza ogrodowych, ma dwa oblicza. Pierwsze z nich wiąże się z łatwiejszą drogą, która wiedzie przez kupno właściwego środka chemicznego i unicestwienie ogrodowego przeciwnika. Ma to wiele plusów - wysoka skuteczność, szybkość działania, ale także posiada kilka znaczących wad - są to środki toksyczne i trzeba z nimi obchodzić się ostrożnie i z rozwagą. Druga strona medalu to naturalne sposoby zwalczania szkodników oraz chorób - bezpieczniejsze, nietoksyczne, również o bardzo wysokiej skuteczności. Poniżej zawarliśmy kilka sposobów, które możesz wykorzystać w swoim ogrodzie.

Zaplanuj zanim zaczniesz prace ogrodowe

Na pewno wielu z was słyszało o wzajemnym, korzystnym oddziaływaniu roślin sąsiadujących na siebie nawzajem. Polega to na tym, że tuż obok rośliny, która jest narażona na szkodniki, sadzi się gatunki, które skutecznie je odstraszają. Zazwyczaj są to gatunki, które wydzielają intensywny zapach. Dla przykładu warto siać marchew obok cebuli. Intensywny zapach cebuli odstrasza szkodniki, które zazwyczaj atakują marchew tj. połyśnicę marchwiankę. Obecność marchwi również wpływa pozytywnie na cebulę, gdzie jej woń odstrasza muchówki. Kolejną rośliną godną uwagi jest lawenda, której zapach odstrasza komary, muchy, mszyce, mrówki itp. Przeróżne gatunki ziół sadzonych w ogrodzie, również skutecznie odstraszają szkodniki. Takich przykładów jest wiele i warto zainteresować się tym sposobem odstraszania szkodników, gdyż jest naturalny i polecany przez doświadczonych ogrodników.

Naturalne wywary, które likwidują szkodniki i choroby roślin

Rośliny mają ogromną moc i potrafią wzajemnie sobie pomóc. Istnieje kilka chorób, które trzeba szybko "wyleczyć", jeżeli zależy nam na tym, aby roślina była zdrowa i okazała. Jedną z chorób atakujących rośliny ogrodowe jest grzyb, który stanowi dość poważne zagrożenie. Dlatego też należy działać szybko. W tym celu można wykorzystać skrzyp polny - świeży lub suszony. Świeżego będziemy potrzebować znacznie więcej niż suszonego - 150g świeżego lub 50g suszonego - wszystko zależy od ilości potrzebnego wywaru. Do przygotowania wywaru będzie potrzebne niecałe 2 litry zimnej wody, którymi zalewamy skrzyp i odstawiamy na 24h. Po upływie wskazanego czasu, wywar należy gotować przez około 1-2 minuty, następnie przecedzić, ostudzić i rozcieńczyć z wodą. Z wywaru wykonuje się opryski np. pomidorów, ogórków czy też róż.

Kolejnym poważnym problemem są mszyce - bardzo często spotykane i niszczące poszczególne rośliny. Jak w naturalny sposób poradzić sobie z tym szkodnikiem? Bardzo popularna metoda, ciesząca się  wysoką skutecznością, jest wywar z czosnku. W tym celu wykorzystuje się około 10 ząbków czosnku, które należy rozetrzeć i kolejno zalać zimną wodą w ilości 10l na okres 24h. W tym przypadku bez rozcieńczenia, macerat wykorzystuje się do oprysku.

Mrówki - kolejny szkodnik, który może zrobić wiele złego. Robiąc swoje kopczyki narażają roślinę na wysychanie. W celu ich eliminacji można wykorzystać ocet - polać kopczyk lub mieszankę z czosnku oraz liści pokrzywy - po 3 dniach moczenia wylewamy mieszankę na obszar zaatakowany przez mrówki.

Gotowe środki - nietoksyczne i bezpieczne

Na rynku znajdują się środki, które zawierają nietoksyczne substancje. Niemalże w każdym sklepie ogrodniczym dostaniesz je od ręki. Jednym z takich środków jest limocide, który bazuje na naturalnych składnikach. Jego szerokie spektrum działania sprawia, że jest bardzo skuteczny, a przy tym bezpieczny i nietoksyczny. Oczywiście zawsze należy zachować dozę ostrożności podczas stosowania jakichkolwiek środków ogrodniczych. Natomiast jest to o wiele lepszy wybór niż typowo chemiczny skład, niosący za sobą wiele niebezpieczeństw. Limocide unieszkodliwia mszyce, skoczki, mączliki, przędziorki oraz wiele innych szkodników, ale równocześnie pomaga w zwalczaniu chorób grzybowych.

Ogród - najnowsze informacje

Rozrywka