Wiele osób ma trudność w dbaniu o kwiaty, choćby ze względu na brak czasu, dlatego nierzadko poszukujemy gatunków roślin, które są proste w utrzymaniu. Na przykład nie potrzebują dużej ilości wody, nawozu, a także specjalnej pielęgnacji. Podpowiadamy pięć naprawdę atrakcyjnych roślin, które będą pięknie rosły bez waszej nadmiernej troski.
Zamiokulkas
Pielęgnacja i uprawa zamiokulkasa są naprawdę bezproblemowe. Roślina ta wykazuje wysoką tolerancję na niekorzystne warunki. Lubi półcień, ale toleruje też ciemne pomieszczenia. Najlepsza temperatura do jego utrzymania to ok. 20 stopni Celsjusza, czyli tyle, ile mniej więcej jest w naszych domach, mieszkaniach czy biurach. Poza tym, nie trzeba go podlewać zbyt często, wystarczy niewielka ilość wody raz w tygodniu, by zamiokulkas pięknie rósł.
Dracena obrzeżona
Dracena obrzeżona to kwiat przypominający palmę, jest dość popularny w naszym kraju. Ma wąskie, długie i cienkie liście, nie rozgałęzia się rośnie wolno. Jest dobrym wyborem dla małych pomieszczeń. Co ciekawe, dracena obrzeżona lubi zarówno ciemniejsze miejsca, jak i nasłonecznione, co m.in. sprawia, że nie jest wymagająca w uprawie. Ten gatunek roślin preferuje przesuszenie niż nadmierną ilość wody, ale najlepiej utrzymywać ziemię draceny delikatnie wilgotną. Podlewać wystarczy raz w tygodniu niewielką ilością wody.
Grubosz - drzewko szczęścia
Drzewko szczęścia, czyli grubosz, to bardzo popularna w ostatnim czasie roślina. Nie tylko dlatego, że jest atrakcyjna wizualnie. Również ze względu na fakt, że nie trzeba się zbytnio zajmować. Drzewko szczęścia lubi temperaturę pokojową i delikatne nasłonecznienie. Podobnie jak zamiokulkas, woli przesuszenie niż przelanie. Grubosz rośnie szybko i może osiągać nawet do 1 metra wysokości, przez co daje spektakularny efekt w większych pomieszczeniach. Łatwo go odszczepić.
Aloes
Aloes to roślina o wielu właściwościach, m.in. jego miąższ ma wyjątkowo dobre działanie nawilżające dla skóry. Sztywne, mięsiste, ząbkowane na brzegach liście, zawierają w sobie żel bogaty m.in. w witaminy (A, C, E i z grupy B) oraz sole mineralne (potas, wapń, magnez, fosfor, siarkę, miedź). Warto przygotować z niego na przykład maseczkę na twarz. Wystarczy niewielką ilość roztartego miąższu wklepać w skórę i zmyć po kilku minutach. Jak dbać o aloes? Z pewnością nie podlewać go nadmiernie. Woli raczej suszę. Jeśli chodzi o światło, pamiętajmy, że jest to sukulent, więc najlepiej sprawdzi się duże nasłonecznienie.
Sansewieria
Sansewieria, inaczej nazywana wężownicą lub językiem teściowej, jest odporna na wiele czynników, stąd także prosta w utrzymaniu. Pasuje do wnętrz nowoczesnych ze względu na swoje spiczaste, sztywne liście, pokryte ozdobnymi paskami. Sansewieria nie ma problemu z suchym i zanieczyszczonym powietrzem, niedoborem wody czy brakiem słońca. Co ciekawe, najlepiej rośnie, gdy jest jej ciasno, dlatego nie należy przesadzać z wielkością doniczki. Sansewieria może dożyć nawet 30 lat! To świetna roślina dla każdego, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z uprawą kwiatów.
Fot.: Pixabay