czwartek, 26 maja 2022 13:35

Jak przygotować sieć lokalną? Najważniejsze informacje

Autor Artykuł sponsorowany
Jak przygotować sieć lokalną? Najważniejsze informacje

Internet stał się bardzo ważną częścią życia współczesnego człowieka. Większość osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez smartfonów, streamingu, pracy zdalnej oraz gier online. Korzystanie z tych wszystkich udogodnień możliwe jest dzięki sieci lokalnej, czyli sieci LAN. Jak ją przygotować i na co zwrócić uwagę?

Czym jest sieć LAN i do czego się przydaje?

Sieć LAN, czyli Local Area Network, to rozwiązanie idealne do współczesnych domów i mieszkań. Szczególnie przydaje się w przypadku pracy i nauki zdalnej, a także korzystania ze smart home, czyli inteligentnych urządzeń. Połączenie różnych elementów wyposażenia domowego (sprzęt AGD, telewizor, komputery, laptopy) nie tylko zwiększa komfort życia, ale także może zapewnić bezpieczeństwo i monitorować stan poszczególnych sprzętów. W praktyce więc możliwe jest sterowanie różnymi urządzeniami z poziomu smartfona, na przykład z kanapy można włączyć światło lub pralkę, a także zmienić ustawienia klimatyzatora. Współcześnie sieć LAN przydaje się również do pracy zdalnej, zwłaszcza w przypadku dużych obciążeń sieci i wielu spotkań online. Osoby pracujące zdalnie powinny zainwestować w porządny sprzęt, aby nie obawiać się o przerwanie połączenia lub awarię sieci. Nie chodzi tutaj tylko o wysokiej klasy laptop lub komputer, ale również inne sprzęty, tworzące wspólnie sieć LAN.

Jak przygotować sieć lokalną?

Pierwszym etapem stworzenia sieci lokalnej jest projekt. Oczywiście należy zgromadzić niezbędne urządzenia takie jak:

  • switche LAN,
  • kable Ethernet,
  • komputer,
  • inne urządzenia, które będą podłączone do sieci (na przykład sprzęt AGD lub RTV),
  • router z modemem (lub osobno modem i osobno router).

Jeśli chodzi o switche LAN oraz routery, to można je znaleźć na stronie firmy Batna24. Najlepiej, jeśli takie switche mają kilka wejść i to od siebie odizolowanych. Dobrze wejść na stronę Batna24 i sprawdzić dokładną ofertę. Po zakupie wszystkich potrzebnych urządzeń i stworzeniu ogólnego planu, należy skonfigurować sieć lokalną. W tym celu konieczne jest skonfigurowanie switcha, modemu, routera i WiFi. Później wszystkie elementy trzeba połączyć ze sobą przez kable Ethernet. W sytuacji, gdy niektóre z urządzeń nie są widoczne, należy je osobno skonfigurować.

Najważniejsze informacje o sieci LAN

W tym miejscu niektórzy mogą zacząć zastanawiać się nad tym, po co tworzyć sieć lokalną, skoro dostawca usług internetowych zapewnia urządzenia. Niestety w wielu przypadkach te sprzęty są niskiej jakości, a tym samym nie cechują się odpowiednią przepustowością. Oczywiście dla osoby, która korzysta z jednego laptopa i ogląda telewizję przez Internet, takie urządzenia są wystarczające. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku domowników, którzy chcą wdrożyć rozwiązania typu smart i posiadają wiele urządzeń, które trzeba podłączyć do sieci. Samodzielne stworzenie sieci lokalnej może więc spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób, a także znacznie zmniejszyć częstotliwość awarii.

Technologia - najnowsze informacje