poniedziałek, 31 sierpnia 2020 10:24

Jak skutecznie pozyskać dotację unijną dla firmy?

Autor Głos 24
Jak skutecznie pozyskać dotację unijną dla firmy?

Dotacje unijne to ogromne wsparcie dla polskich firm (zwłaszcza z sektora MŚP), które w pocovidowej rzeczywistości, mogą mieć problem ze znalezieniem środków na rozwój. Kilkuletnia stagnacja może jednak tylko pogłębić przepaść technologiczną między małymi firmami a dużymi przedsiębiorstwami. Aby pozostać konkurencyjnym, warto sięgnąć po dotacje unijne na innowacje technologiczne. Jak przygotować wniosek? Czy warto skorzystać z pomocy firmy doradczej? Podpowiadamy!

Sprawdź, czy Twój projekt ma szansę na dofinansowanie

Zostało już tylko kilka miesięcy na składanie wniosków o dofinansowanie. Po 31 grudnia trzeba będzie czekać na rozpisanie nowych konkursów. Zanim jednak przystąpisz do wyścigu o unijne pieniądze, sprawdź, czy warto poświęcić czas i środki na przygotowanie projektu. Pomoże Ci w tym bezpłatny audyt unijny, który przeprowadzi doświadczona firma doradcza. Dzięki temu dowiesz się, czy Twój projekt jest gotowy, żeby zmierzyć się z ambitną i doskonale przygotowaną konkurencją. Jeśli nie, dowiesz się, co można poprawić lub zmienić. To krok, którego nie możesz pominąć! Zespół doradców z firmy zewnętrznej doskonale zna kryteria oceny wniosków. Dzięki temu jest w stanie dopasować Twój projekt do wymogów unijnych i zaproponować najlepsze rozwiązania przystosowane do profilu Twojej działalności.

Przygotuj wniosek

Zanim zaczniesz, dokładnie zapoznaj się z regulaminem konkursu dostępnym na rządowych stronach funduszy europejskich. Możesz skorzystać z wyszukiwarki dotacji. Znajdź odpowiedni formularz i wypełnij go zgodnie z instrukcją. Fundusze unijne mogą być wydatkowane wyłącznie na ściśle określone cele. Musisz o tym pamiętać już na etapie tworzenia projektu. Oprócz wypełnienia wniosku czeka Cię przygotowanie harmonogramu realizacji projektu i zaplanowanie budżetu. Przed wysłaniem upewnij się, że Twój wniosek spełnia wszystkie kryteria i zawiera niezbędne załączniki. Jeśli zostanie pozytywnie rozpatrzony, otrzymasz informację potwierdzającą. Czas podpisać umowę i... się z niej wywiązać!

Samodzielnie czy z pomocą firmy doradczej?

Samodzielne przygotowanie wniosku i wdrożenie zmian w życie po uzyskaniu dotacji jest możliwe, ale bardzo czasochłonne. Niestety na czas pisania wniosku, opracowywania budżetu i tworzenia biznesplanu nie można w znaczący sposób ograniczyć swojej codziennej aktywności. Dlatego coraz więcej osób wybiera doradztwo europejskie (np. EDORADCA). Pomoc w pozyskiwaniu dotacji unijnych to ogromna oszczędność czasu oraz większe szanse na pozyskanie dotacji. Grono specjalistów nie tylko spojrzy na Twój projekt fachowym okiem, ale pomoże Ci poprawnie wypełnić wniosek, zwróci uwagę na ewentualne błędy czy słabe strony i pomoże uniknąć niepotrzebnego ryzyka związanego z realizacją i rozliczeniem projektu.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje