czwartek, 30 marca 2023 08:25

Jak skutecznie zwalczyć blizny po trądziku?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak skutecznie zwalczyć blizny po trądziku?

Trądzik dotyka wielu osób w różnym wieku, nie tylko nastolatków w okresie dojrzewania. Walka z nim bywa ciężka, a ponadto często pozostawia po sobie nieestetyczne blizny. Mogą one występować w różnej postaci, a niestety makijaż nie jest w stanie ich całkowicie zatuszować. Istnieją jednak sposoby na trwałe pozbycie się blizn po trądzików. Poznasz je, czytając nasz artykuł!

Jakie są rodzaje blizn po trądziku?

Niestety nawet stosunkowo łagodnie przechodzący trądzik może pozostawić nieprzyjemną „pamiątkę” w postaci blizn. Powstają one ze stanów zapalnych towarzyszącym wypryskom oraz z nieprawidłowego leczenia zmian skórnych. Ślady potrądzikowe są wynikiem rozpadu wewnętrznych budulców tkanki skórnej i mają różną postać.

Blizny trądzikowe mogą występować jako blizny zanikowe lub rzadziej występujące bliznowce. Blizny zanikowe to zagłębienia w skórze o różnym kształcie. Pojawiają się na twarzy lub plecach. Bliznowce są natomiast bliznami przerostowymi w postaci wypukleń. Ten rodzaj zmian trądzikowych częściej pojawia się na ramionach, czy w okolicach mostka, a rzadziej na twarzy.

Jakie są sposoby na usunięcie blizn po trądziku?

Blizny po trądziku są nieestetyczne, a z upływem czasu coraz trudniej jest je usunąć. Właśnie z tego powodu ich leczenie warto rozpocząć możliwie najszybciej. Istnieją różne sposoby na pozbycie się tego rodzaju zmian skórnych. Niektórzy wybierają domowe rozwiązania, jak stosowanie soku z cytryny, octu jabłkowego, czy olejów eterycznych. Efekty takich kuracji wymagają jednak cierpliwości, a w przypadku głębokich blizn, nie dają satysfakcjonujących efektów.

Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z zabiegów medycyny estetycznej, polegających na laserowym usunięciu blizn lub ich wycięciu. Stosuje się je jednak jedynie w przypadku poważnych zmian skórnych. Optymalnym sposobem na zwalczenie blizn trądzikowych jest usunięcie ich przy pomocy specjalistycznych kosmetyków, które zwierają w swoim składzie składniki aktywne. Mogą one mieć postać punktowego serum, kremów na dzień i noc, czy toników kwasowych.

Co robić, aby uniknąć blizn po trądziku?

Leczenie zmian trądzikowych, zwłaszcza blizn, nie jest łatwym procesem i wymaga czasu. Ryzyko ich wystąpienia można jednak znacznie zmniejszyć poprzez właściwe postępowanie w trakcie trądziku. Ważna jest odpowiednia pielęgnacja skórna polegająca na dwuetapowym oczyszczaniu skóry, stosowaniu serum bogatych we właściwe składniki aktywne, a także nawilżanie. Dodatkowo warto zadbać o prawidłową dietę i wystarczające nawodnienie organizmu. Należy również pamiętać, że nie można wyciskać wyprysków – skutkuje to pogłębieniem się problemu.

Blizny po trądziku mogą negatywnie wpływać na samoocenę i być bardzo uciążliwe. Ponadto ich leczenie wymaga cierpliwości i systematyczności. Warto sięgnąć po wysokiej jakości kosmetyki w różnej postaci. Ich codzienne stosowanie połączone ze zdrowym trybem życia przyniesie efekty w postaci zmniejszenia widoczności zmian oraz ogólnej poprawy stanu skóry.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka