czwartek, 22 października 2020 13:56

Jak wybrać szybki Internet do domu na wsi?

Autor Artykuł zewnętrzny
Jak wybrać szybki Internet do domu na wsi?

W dużych i średniej wielkości miastach wybór dostawcy Internetu czasami jest problematyczny, ale to tylko dlatego, że jest ich tak wielu. Natomiast w niewielkich miejscowościach problem jest zgoła inny – często ze względu na niedostosowaną infrastrukturę, ofert jest niewiele, czasem doskwiera brak zasięgu lub mała stabilność sieci. Jak wybrać Internet do domu na wsi?

Szybki Internet na wsi?

W przypadku terenów wiejskich największym problemem jest odległość od miast. Wsie i małe miasteczka położone w pobliżu większych aglomeracji nie mają tego problemu, ale już znacznie oddalone od miasta lub zlokalizowane w lesie mogą mieć większy problem. Tutaj często pojawia się kłopot z zasięgiem sieci komórkowej, z dostępem do Internetu jest tak samo.

Kolejnym problemem, który często się pojawia, jest niewielka stabilność łącza. W niektórych częściach kraju, zwłaszcza obniżonych czy położonych w górzystej części, pojawiają się silne wiatry i opady deszczu, które mogą mieć wpływ na łącze. Na szczęście coraz większa część Polski jest objęta światłowodem. Takie rozwiązanie proponuje coraz więcej operatorów, a Internet światłowodowy jest dobrym rozwiązaniem dla mieszkańców domów na wsi.

Połączenie radiowe czy światłowód?

Internet światłowodowy nie w każdym miejscu w Polsce jest już dostępny. Ale tam, gdzie można go zamontować, warto o tym pomyśleć. Jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ światłowód jest najbardziej stabilnym rodzajem łącza internetowego. Oznacza to, że nie ma na niego wpływu silny wiatr czy opady i burze. Na dodatek jego prędkość jest bardzo wysoka i nie ma znaczenia, czy dom znajduje się na obniżonym, podwyższonym czy zalesionym terenie. Po prostu można z niego wygodnie skorzystać.

W miejscach, które nie mają dostępu do światłowodu, rozwiązaniem jest łącze radiowe. Ma to dużo minusów, przede wszystkim jest naprawdę niestabilne. Problemem może być także prędkość, która spada przez odległość od nadajnika, często zlokalizowanego w oddalonym mieście. Połączenie radiowe sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie ma połączenia z siecią GSM i nie można korzystać z Internetu mobilnego telefonii komórkowej. Jednak to Internet światłowodowy ma najlepszą prędkość i jakość połączenia.

Internet światłowodowy do domu na wsi – jak wybrać?

Wybierając konkretną ofertę operatora, trzeba wziąć pod uwagę kilka różnych czynników. Najważniejszym z nich jest prędkość. Ta wartość oznacza, jak szybko będziesz mógł łączyć się ze stronami www, pobierać i wysyłać pliki. W dużej mierze od niej zależy wygoda użytkowania. Wybierając prędkość, warto pamiętać, że deklarowana wartość może się różnić od rzeczywistej, zwłaszcza w łączach podatnych na zakłócenia zewnętrzne.

Kolejnym czynnikiem jest oczywiście cena. Warto sprawdzić, czy operator oferujący Internet proponuje także inne usługi telekomunikacyjne. Dzięki temu możesz wprowadzić w życie znaczne oszczędności na co dzień.

Technologia - najnowsze informacje