poniedziałek, 14 marca 2022 09:17

Jak znaleźć dostawcę z Chin?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak znaleźć dostawcę z Chin?

Import z Chin cieszy się dużą popularnością wśród zagranicznych przedsiębiorców. Ze względu na pandemię, przez utrudnienia w podróżowaniu i dystans społeczny, rośnie jednak problem z wyborem odpowiedniego i rzetelnego dostawcy, a proces jego weryfikacji ulega wydłużeniu. Istnieje kilka sposobów na znalezienie wiarygodnego partnera handlowego. Głównymi są uczestnictwo w specjalnie organizowanych targach branżowych, a także szukanie przez chińskie platformy zakupowe w Internecie.

Jak znaleźć odpowiedniego dostawcę na targach?

Co roku w Chinach organizowane są specjalne targi, gdzie swoje produkty wystawia tysiące dostawców. Na takim wydarzeniu prezentuje się wiele różnych firm, dzięki czemu możemy tam znaleźć szeroką gamę produktów z niemal wszystkich branż. Z pewnością istnieje bardzo duża szansa na znalezienie dla nas partnera handlowego właśnie podczas takich eventów.

Uczestnictwo w targach wiąże się jednak z tym, że jesteśmy zmuszeni w pewnym stopniu zapoznać się z chińską kulturą biznesową. Ułatwi nam ona zrozumienie zachowania Chińczyków, a także nawiązanie dobrego kontaktu (może i nawet na lata), czy chociażby doprowadzi do wymiany wizytówek z przedstawicielami danych firm, którzy też przeważnie na nich bywają.

Bardzo prawdopodobne jest też to, że firma, którą się zainteresujemy złoży nam propozycje wizyty w ich fabryce. Jest to bardzo dobra opcja, aby sprawdzić, jak działa dana firma, i jak wygląda w niej proces produkcji danego towaru. Taka wizyta da nam również możliwość ocenienia jakości produktu i tego, czy spełnia on nasze oczekiwania. Po wizycie w fabryce nie należy spieszyć się z podejmowaniem decyzji, tylko jeszcze raz przeanalizować wady i zalety wszystkich domniemanych kontrahentów.

Istnieje kilka stron, na których można sprawdzić, kiedy i gdzie dokładnie odbywają się takie targi. Są to np.: HKTDC, 10Times, ChińskieTargi.

Należy zwrócić uwagę na to, że przez wzgląd na pandemię wiele wydarzeń jest przekładanych lub odbywa się na mniejszą skalę. Również wiele targów przeniosło się do sfery online i odbywają się np. na zasadzie wirtualnych stoisk i prezentacji.

Jak znaleźć odpowiedniego dostawcę przez portale Internetowe?

Drugim, wygodniejszym sposobem jest możliwość skorzystania z właściwych platform B2B, czyli business to business. Dają one perspektywy firmom, które nie mają możliwości wyjazdu do Chin i spotkania się z przedstawicielami osobiście.

Chińscy dostawcy są częściowo sprawdzani przez takie portale, lecz nie daje nam to nigdy 100% pewności, że firma jest wiarygodna. Z tego względu należy zawsze zweryfikować dostawcę zanim zdecydujemy się podjąć jakiekolwiek kroki. Na takich stronach zawsze jest możliwość skontaktowania się z daną firmą i umówienia się na spotkanie.

Dobrze jest też zwrócić uwagę na to, że sporo ogłoszeń, gdzie przedstawiana jest cała masa produktów, zamieszczanych jest przez pośredników. Dlatego też, jeśli zależy nam na kupnie produktu prosto od producenta, musimy być uważni. Nawet jeśli towary, które pokazywane są na stronach, wyglądają na wysokiej jakości, wymagają one sprawdzenia. Jest to jeden z najistotniejszych etapów procesu importowego. Co ważniejsze, jeśli nie mamy możliwości polecenia do Chin i przeprowadzenia kontroli, możemy zamówić próbki danego towaru, żeby zmniejszyć ryzyko.

Popularnymi biznesowymi stronami, na których warto szukać dostawców są: Alibaba, GlobalSources, a także Made-in-China.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje