czwartek, 3 marca 2022 12:51

Jaki klimatyzator przenośny? Najlepszy będzie wielofunkcyjny

Autor kal
Jaki klimatyzator przenośny? Najlepszy będzie wielofunkcyjny

Urządzenia wielofunkcyjne to dla użytkownika zwykle oszczędność pieniędzy, czasu i miejsca. Dodatkowo można się cieszyć niesamowitą wygodą podczas korzystania z jednego urządzenia na wiele sposobów.

Wiele problemów z obróbką powietrza może rozwiązać dobry klimatyzator przenośny. W gorące lato gwarantuje przyjemny chłód, a podczas srogiej zimy skutecznie dogrzeje pomieszczenie.

Klimatyzator przenośny może działać również jako zwykły wiatrak albo osuszacz powietrza o ogromnej wydajności. W sprzedaży są też modele, które wyposażone w filtry HEPA, zapewniające oczyszczanie powietrza z alergenów i smogu.

Sprawdź, co potrafi klimatyzator przenośny! Klimatyzator przenośny i jego funkcje

  1. Chłodzenie, czyli podstawa klimatyzacji

Klimatyzator przenośny przede wszystkim ma chłodzić. I to robi, jeśli tylko odpowiednio dobierzesz jego moc chłodniczą do pomieszczenia, w którym ma działać. Dla uproszczenia przyjmuje się, że w słabo nagrzewających się pomieszczeniach potrzeba 0,81 kW mocy chłodniczej na 10 metrów kwadratowych pomieszczenia.

Jednak jeśli chcesz schłodzić nasłoneczniony pokój lub pomieszczenie na poddaszu, to wybierz dwukrotnie mocniejsze urządzenie.

Pamiętaj, że skuteczne chłodzenie jest możliwe tylko, jeśli wyprowadzisz rurę wyrzutową klimatyzatora przenośnego np. przez uszczelkę okienną. Wówczas gorące powietrze będzie wydmuchiwane poza budynek.

  1. Oczyszczenie powietrza, tylko w niektórych modelach

Klimatyzator przenośny z pewnością może zapewnić Ci komfort. Okazuje się jednak, że może również chronić Twoje zdrowie.

Na rynku dostępne są modele klimatyzatorów przenośnych z filtrami HEPA np. Fersk Vind 2 WiFi HEPA, który już w swojej nazwie akcentuje dodatkową funkcję oczyszczania powietrza.

Filtr HEPA odpowiada za filtrację powietrza i wyłapywanie szkodliwych zanieczyszczeń stałych, unoszących się w powietrzu. A w powietrzu unosić się może wiele nieprzyjemnych cząsteczek. Filtr HEPA zatrzymuje wirusy i bakterie, alergeny roślinne i zwierzęce, roztocza kurzu i zarodniki grzybów pleśniowych, a także cząsteczki PM2.5 i PM10, które są głównymi składnikami smogu.

Więcej o klimatyzatorach z funkcją oczyszczania powietrza znajdziesz w naszym artykule pod tym adresem: https://ranking-klimatyzatorow.pl/klimatyzator-z-oczyszczaczem-powietrza/

  1. Grzanie, przydatne w chłodne dni

Funkcja grzania nie jest standardem w klimatyzacji przenośnej, jednak coraz więcej producentów decyduje się na zawarcie jej w swoich produktach.

Dzięki niej urządzenie, z którego korzysta się głównie podczas cieplejszych okresów w roku, można wykorzystać również jesienią i zimą. Warto wiedzieć, że zapotrzebowanie na moc grzewczą może być odrobinę mniejsze, dlatego zwykle klimatyzator przenośny ma większą moc chłodniczą od mocy grzania.

  1. Osuszanie powietrza, prosty sposób na pozbywanie się      wilgoci

Właściwie każdy klimatyzator przenośny ma funkcję osuszania powietrza, która wynika z wykorzystania czynnika chłodniczego i jego zamkniętego obiegu.

Zaskakująca jest wydajność klimatyzatorów przenośnych, które dorównują albo biją na głowę wiele modeli osuszaczy powietrza. Przeciętnie klimatyzator przenośny ma wydajność osuszania od 20 do 30 litrów na dzień, mocniejsze jednostki mogą zebrać do nawet 70 litrów!

Takie wartości pozwalają na szybkie ograniczenie wilgoci w domu i na zapobieganie występowania szkodliwej dla zdrowia i domu pleśni.

O klimatyzatorach z funkcją osuszania i innych metodach walki z nadmierną wilgotnością znajdziesz więcej w tym artykule: https://www.suwalki.info/wiadomosci/artykuly/osuszanie-powietrza-klimatyzatorem-jego-wydajnosc-zaskakuje

  1. Klimatyzator jako wentylator

Klimatyzator przenośny nie spełnia funkcji wentylacji. Może jednak działać jako zwykły wentylator mieszający powietrze. Jeśli ma filtr HEPA, będzie wówczas działał niczym oczyszczacz powietrza, jednak bez czujników i dedykowanych trybów.

Klimatyzator przenośny świetny do mieszkania, dobry do biura

W wielu miejscach instalacja naściennej klimatyzacji typu split jest niemożliwa. Wówczas jedynym skutecznym rozwiązaniem jest korzystanie z klimatyzatora przenośnego.

Dobrze wówczas rozważyć zakup takiego urządzenia, które sprawdzi się nie tylko podczas lata. Wiele instytucji i firm inwestuje w zakup kilkunastu lub kilkudziesięciu urządzeń do pomieszczeń biurowych.

O 4 polecanych modelach do biura, w tym między innymi o klimatyzatorze przenośnym Fersk Vind 2 WiFi HEPA i modelu Electrolux EXP34U338HW, pisaliśmy w tym artykule: https://spoldzielniemieszkaniowe.pl/klimatyzator-przenosny-do-urzedu-i-biura-4-topowe-propozycje/

Sprawdź koniecznie, bo te polecane modele sprawdzą się zarówno w biurze, w domu, jak i w mieszkaniu!

Technologia - najnowsze informacje