środa, 8 grudnia 2021 13:39

Jaki system klimatyzacyjny wybrać do domu

Autor Artykuł sponsorowany
Jaki system klimatyzacyjny wybrać do domu

Klimatyzator to prosty i coraz tańszy sposób na zagwarantowanie sobie najlepszych warunków temperaturowo-wilgotnościowych w domu. Co ważne, klimatyzacja nie kojarzy się już z czymś luksusowym i nieosiągalnym dla przeciętnej rodziny, gdyż jej ceny znacznie zmalały. Jej celem jest nie tylko ochłodzenie wnętrz w czasie trwała uciążliwych upałów. Urządzenia te stosuje się często jako punkty grzewcze, ale również sprzęty dbające o czystość powietrza. Odpowiednio dobrana klimatyzacja niesie ze sobą wiele zalet i ma znakomity wpływ na nasze zdrowie.

Klimatyzatory stacjonarne

Model split

Dużą popularnością cieszy się model split, który składa się z jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej. Element zewnętrzny możemy ustawić na elewacji, tarasie czy balkonie. Jeśli chodzi o część wewnętrzną, tutaj mamy kilka wariantów. W sklepach dostępne są te do zamontowania na ścianie, pod sufitem, ale także wersje kasetonowe i kanałowe instalowane na suficie podwieszanym. Jakie zalety ma model split? Trzeba podkreślić to, że jest to urządzenie niezwykle wydajne, a ponadto pracujące dosyć cicho. Klimatyzator znajdujący się w sypialni nie będzie więc utrudniał komfortowego wypoczynku. Nadaje się do różnych przestrzeni, zarówno do tych większych, jak i mniejszych. Musimy jednak pamiętać o jednej kwestii, gdyż jego montażem musi zająć się specjalista. Oprócz ceny jego zakupu trzeba więc doliczyć koszt fachowego montażu.

Model multi-split

Innym typem klimatyzatorów split jest tak zwany multi-split. Czym się on różni od poprzedniego modelu? Urządzenie to składa się z elementu zewnętrznego i paru elementów wewnętrznych, zlokalizowanych w różnych pomieszczeniach. Nowocześniejsze modele mają funkcję zdalnego sterowania danymi modułami, co jeszcze bardziej podnosi komfort użytkowania. Oczywiście, taka opcja wiąże się z większym wydatkiem. Klimatyzator monoblokowy sprawdza się w szczególności przy większych pomieszczeniach.

Klimatyzatory przenośne

Klimatyzatory przenośne to propozycja dla osób, które nie mogą zdecydować się na klasyczną klimatyzację. Są wygodnym rozwiązaniem, gdyż nie ingerują w budynek. Możemy je umieścić w dowolnym pomieszczeniu, w którym chcemy zadbać o prawidłową temperaturę tudzież inne parametry. Istotne jest tylko to, aby sprzęt znajdował się blisko okna. Takie urządzenia zasysają gorące powietrze, po czym je filtrują, ochładzają i wydmuchują. Pozostała resztka powietrza przedostaje się na zewnątrz przy pomocy specjalnej elastycznej rury. Wybór takiego klimatyzatora jest z pewnością wygodnym rozwiązaniem, które zapewnia pełną mobilność. Ma ono jednak swoje wady. Należy pamiętać, że takie sprzęty są dosyć głośne i wykazują się niższą wydajnością od modeli stałych.

Klimatyzacja do domu - na co zwrócić uwagę?

Nie należy spieszyć się z wyborem klimatyzacji do domu. Warto swoją decyzję dobrze przemyśleć, aby dobrać dla siebie najlepsze rozwiązanie. Musi ono sprostać naszym oczekiwaniom, jak i indywidualnej specyfikacji pomieszczenia. Powinniśmy zwrócić więc uwagę na takie kwestie jak:

  • Właściwa moc

Aby klimatyzacja mogła sprawdzić się w danym domu, powinna zapewniać prawidłową wydajność. Zbyt niska wydajność sprzętu będzie skutkować tym, iż okaże się on nieskuteczny. Według specjalistów do efektywnego schłodzenia powierzchni trzeba pomnożyć ją x100. Przykładowe wyliczenie: pokój 30 m2 to 3000 W, czyli 3 kW. Warto podkreślić, iż na realne zapotrzebowanie wpływ ma jeszcze wiele innych czynników (np. profil cieplny domu, ilość okien).

  • Efektywność energetyczna

Należy liczyć się z tym, że na koszt klimatyzacji składa się nie tylko jej cena i montaż. Warto pamiętać o opłatach związanych z jej samym użytkowaniem. Najlepiej więc jeśli zdecydujemy się na wybór sprzętu z jak najlepszą klasą energetyczną. Pozwoli nam to na uzyskanie oszczędności, a przy tym zmniejszymy koszty dla środowiska naturalnego. Polecane są w szczególności modele o najwyższej klasie energetycznej, czyli AA+++.

  • Funkcja ogrzewania

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że klimatyzatorem można nie tylko ochłodzić, ale i ogrzać pomieszczenie. Wiele modeli ma taką funkcję, która jest znakomitym rozwiązaniem w okresie przejściowym. Urządzenie dogrzeje więc przestrzeń w okresie, kiedy włączanie ogrzewania głównego okazuje się jeszcze zbyteczne.

  • Oczyszczanie powietrza

Dużą zaletą tych sprzętów jest funkcja oczyszczania powietrza. Model z takim rozwiązaniem jest świetnym wyborem zwłaszcza dla domów zlokalizowanych w dużych miastach, jak i przy ruchliwych ulicach. Ponadto, to świetny wybór dla alergików, gdyż skutecznie wyeliminuje z powietrza drobinki kurzu, alergenów i różnego typu zanieczyszczeń. Wiele modeli zostało wyposażonych również w opcję nawilżania, która sprawdzi się zwłaszcza w okresie letnim.

  • Cicha praca

W przypadku klimatyzatorów zlokalizowanych w sypialni, niezwykle ważna jest ich głośność pracy. Im cichszy będzie sprzęt tym lepiej.

  • Możliwość sterowania

Wybierając klimatyzację do domu, warto zwrócić uwagę na możliwość ustawienia pożądanej temperatury np. poprzez smartfon. To bardzo wygodna opcja, dzięki której z łatwością będziemy sterować temperaturą, nawet wychodząc z domu. Jako klimatyzator do domu sprawdzi się w szczególności model split. Decydując się na takie rozwiązanie, należy jednak pamiętać o pewnych ważnych czynnikach. Istotna jest zwłaszcza ilość pomieszczeń i ich funkcje, nasze potrzeby, jak i możliwości montażowe.

klimatyzacja

Technologia - najnowsze informacje