poniedziałek, 14 marca 2022 08:42

Jaki telewizor kupić - ranking telewizorów 65 cali

Autor kal
Jaki telewizor kupić - ranking telewizorów 65 cali

W latach 90. XX wieku szczytem marzeń audiowizualnych były telewizory o przekątnej 21 cali, dzisiaj standardem stają się odbiorniki o przekątnej 65 cali. Czy warto kupić tak duży telewizor? Czy wielkość ekranu ma wpływ na jakość obrazu? Czym się kierować przy wyborze? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Jaki telewizor kupić?

Dzisiaj przekątna ekranu to tylko jeden z elementów, na który zwracamy uwagę podczas wyboru telewizora. W czasie oglądania telewizji skupiamy się na jakości obrazu, jaką oferuje ekran telewizora. Nie może też zabraknąć funkcji smart tv. Każdy z modeli oferuje inny standard obrazu i dźwięku. Dlatego sam rozmiar telewizora to nie wszystko. Jakie parametry są zatem istotne?

Ekran telewizora 65 cali

Telewizory 65 cali gwarantują wręcz kinowe doznania. Zwłaszcza jeśli pod uwagę weźmiemy proporcje mieszkania, w jakim znajdzie się taki telewizor i połączymy go z dobrym systemem audio. Telewizor o tej przekątnej zajmuje dość dużo miejsca, dlatego upewnij się, że znajdziesz w swoim domu przestrzeń dla niego, a gdy już się to stanie, zwróć uwagę na kilka parametrów, które mają duży wpływ na wyświetlany obraz.

Sama wielkość to nie wszystko. Dla wysokiej jakości obrazu liczy się duża rozdzielczość i głębia kolorów. Dlatego telewizory o rozdzielczości 4K (3840 x 2160 px), podobnie jak wielkość 65 cali, stają się standardem. Nie bez znaczenia jest także sposób podświetlenia matrycy. Jego typ ma znaczny wpływ na szerszą paletę barw, a także ich kontrast. Wyróżniamy telewizory typu LED, telewizory OLED, QLED, plazmy czy też telewizory LCD. Niektóre z tych technologii są charakterystyczne wśród modeli konkretnych producentów, a koszt telewizorów typu OLED czy QLED jest dość wysoki, gdyż tradycyjne podświetlenie matrycy zostało tu zastąpione diodami, które bezpośrednio emitują światło. Telewizory QLED czy OLED wyróżnia jednak wysoka głębia kolorów, której próżno szukać u tańszych telewizorów.

Jeszcze jednym parametrem, jaki daje o sobie znać podczas oglądania filmów, jest częstotliwość odświeżania. Im wyższa częstotliwość tym obraz staje się bardziej płynny, a podczas zmiany kadrów nie widać jest mrugających pikseli na ekranie telewizora. Czy to wszystko, co musisz o nim wiedzieć?

Co jeszcze warto wiedzieć o ekranie telewizora?

Musisz wiedzieć, że większość telewizorów obecnie dostępnych na rynku oferuje obraz o rozdzielczości przynajmniej full hd. Jeśli widzisz tani telewizor z parametrem HD Ready, to miej świadomość, że nie jest to standard, jaki oferują obecnie nadawcy kanałów telewizyjnych czy dostawcy treści streamingowych. Jeśli naprawdę chcesz cieszyć się z nowoczesnych technologii, to warto wybrać telewizor o wyższej rozdzielczości. Na przykład telewizor QLED.

Nowe technologie wyświetlania — telewizory OLED i QLED

Nowoczesne telewizory, które oferują wysoką jakość obrazu to te wykonane w jednej z tych technologii — OLED lub QLED. Główna różnica dotyczy sposobu wyświetlania obrazu. W telewizorach wyposażonych w ekran OLED, jakie można spotkać głównie w ofercie marki LG czy Sony, za obraz odpowiedzialne są pojedyncze diody. Technologię OLED charakteryzuje głęboka czerń i wysoki kontrast kolorów. Oferują one doskonały obraz, zwłaszcza w połączeniu z rozdzielczością 4K.

Z kolei telewizory z matrycą QLED, posiadają diody led z filtrem Quantum Dots i oferują lepszy HDR (High Dynamic Range). QLED jest gwarantem wysokiego kontrastu. Dzięki temu telewizory te sprawdzą się świetnie nawet w nasłonecznionym pomieszczeniu. Telewizory QLED mogą występować także jako curved tv, czyli te z zakrzywionym ekranem. System QLED spotkasz w telewizorach Samsunga, gdyż jest on twórcą tej technologii. Kilka modeli z jego oferty prezentuje ten ranking telewizorów.

Smart tv — jaki telewizor kupić

Podobnie jak wielkość ekranu 65 cali czy rozdzielczość obrazu minimum Full HD tak i system Smart TV stał się standardem w nowoczesnych odbiornikach. Praktycznie każdy współczesny model telewizora obsługuje szereg aplikacji, które poszerzają możliwości telewizora i oferują większą rozrywkę. Telewizor wyposażony w tę funkcję wymaga podłączenia do internetu. Jednak w zamian za to możesz korzystać z wielu aplikacji do streamingu filmów, seriali i innych treści. Warto wspomnieć, że czołowi producenci jak Samsung czy LG oferują telewizory z własnym systemem smart. Zaś większość pozostałych wyposażonych jest w system Android TV, który może przypaść do gustu zwłaszcza użytkownikom innych urządzeń z systemem Android.

Najlepsze telewizory 65 cali — jaki telewizor wybrać

Zakup telewizora, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania, może okazać się trudny. Na rynku masz dostęp do wielu różnych modeli, które cechują różne parametry. Jednak z tego artykułu wiesz już, czym kierować się przy wyborze. Chcesz kupić nowy telewizor? Zobacz najlepsze telewizory 65 cali, wybierz swój model i stwórz wyjątkowe centrum rozrywki w Twoim domu. Pamiętaj, że istnieje więcej istotnych parametrów, jak chociażby rozdzielczość, które mają wpływ na jakość obrazu.

Technologia - najnowsze informacje