wtorek, 4 sierpnia 2020 12:12

Jakie wyposażanie powinno posiadać każde laboratorium?

Autor Głos 24
Jakie wyposażanie powinno posiadać każde laboratorium?

Laboratoria są pomieszczeniami, które trzeba wyposażyć zgodnie z pewnymi wytycznymi, nie można tego zrobić według własnych zasad. Powstają w wielu placówkach - na uczelniach, w szkołach czy w szpitalach. Jest to inwestycja związana z koniecznością odpowiedniego przystosowania lokalu oraz kupna odpowiedniego wyposażenia. Warto również zadbać o to, aby dane pomieszczenie posiadało sprawne instalacje wodno-kanalizacyjne, gazowe, wyciągowe, elektryczne czy próżniowe.

Dzięki temu zakład będzie mógł sprawnie funkcjonować, a laboratorium będzie bezpiecznym miejscem gotowym do pracy. Pomieszczenie takie powinno też być zgodne z wymaganiami sanepidu oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy. W niniejszym artykule doradzamy, jak powinno być wyposażone laboratorium. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z jego treścią.

Jak powinno być wyposażone każde laboratorium?

Pracownia laboratoryjna powinna być wyposażona w meble oraz sprzęty najwyższej jakości, potwierdzonej odpowiednimi certyfikatami. Powinny być one wykonane z materiałów odpornych na żrące substancje chemiczne czy wysokie temperatury. Do podstawowego i koniecznego wyposażenia laboratorium zaliczamy dygestoria, stanowiska do mycia, szafki czy wagi laboratoryjne.

Istotne są także stoły oraz blaty. Oprócz tego w laboratorium powinna znaleźć się szklana aparatura, między innymi zlewki, kolby miarowe, pipety, szkiełka zegarowe, próbówki itp. Szklane naczynia również powinny posiadać odpowiedni atest.

Do sprzętu, który powinno mieć każde laboratorium, zaliczamy autoklawy, palniki, przyrządy służące do rozdrabniania itd. Każdy sprzęt, który trafi do laboratorium, powinien być zgodny z rozporządzeniami BHP oraz posiadać właściwą dokumentację. Każde urządzenie zakupowane do laboratorium powinno być używane zgodnie z jego przeznaczeniem i po dokładnym zapoznaniu się z instrukcją, w celu zapewnienia bezpiecznej pracy w pomieszczeniu.

Odpowiednie pomieszczenie na laboratorium

Budynek przeznaczony na laboratorium również powinien spełniać pewne wymogi. Przede wszystkim sufit w pracowni nie powinien być niższy niż 3,30 m. Oprócz tego podłoga powinna być łatwa w czyszczeniu i odporna na szkodliwe działanie substancji chemicznych. Ponadto, pomieszczenie powinno być odpowiednio oznakowane, to znaczy naklejkami wskazującymi na umiejscowienie gaśnicy oraz wskazującymi na wyjścia ewakuacyjne.

Ponadto, sprzęt nie powinien stanowić zagrożenia dla zdrowia osób korzystających z pracowni. Niebezpieczne substancje powinny być odpowiednio oznakowane i przechowywane z dala od innych substancji.

Aparatura powinna być szczelna, a każda osoba wchodząca do laboratorium powinna posiadać w środki ochrony indywidualnej - rękawiczki, fartuch czy okulary. W zależności od prac konieczne może się okazać posiadanie czepka czy specjalnego obuwia.

W pracowni powinna znajdować się także apteczka. Pomieszczenie powinno być odpowiednio duże, tak aby na każdą osobę pracującą w laboratorium przypadało minimum 2 metry kwadratowe powierzchni.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Metrohm.com/pl-pl/

Technologia - najnowsze informacje

Rozrywka