poniedziałek, 8 lipca 2019 06:42

Jaworzna: Uroczystości regijno-patriotyczne na Korabiu

Autor Marzena Gitler
Jaworzna: Uroczystości regijno-patriotyczne na Korabiu

14 lipca podczas uroczystości religijno-patriotycznych zorganizowanych już po raz ósmy przez Parafię p.w. Przemienienia Pańskiego w Jaworznej i Związek Strzelecki Strzelec JS2402 Limanowa na grobach poległych zapłoną znicze.

Uroczystości odbędą się przy cmentarzu 359, który jest dla społeczności lokalnej ważnym miejscem pamięci narodowej. Spoczywa tu 33 żołnierzy, którzy zginęli w tym rejonie na początku grudnia 1914 w czasie walki stoczonej przez oddział wojsk austro-węgierskich: 5 Austriaków znanych z nazwiska i pochowanych anonimowo żołnierzy austriackich i rosyjskich.

Według opowiadań miejscowej ludności do walki doszło przypadkowo, gdy wycofujący się z Limanowej oddział żołnierzy rosyjskich natknął się na oddział żołnierzy austriackich. Nazwiska pochowanych nie są znane. Była to jedna z wielu bardzo zaciętych walk w ramach operacji łapanowsko-limanowskiej. Operacja ta zakończyła się zwycięstwem wojsk austriackich, które zahamowały rosyjską ofensywę w kierunku Krakowa i Śląska. Podobnie, jak inne cmentarze w Galicji z okresu I wojny, wykonano go jeszcze w czasie trwania wojny, w 1915 roku, niezwłocznie po tym, jak w wyniku zwycięskiej dla Austriaków Bitwy pod Gorlicami wyparto wojska rosyjskie dalej na wschód. Projektantem cmentarza był Gustaw Ludvig.

Inf. Ziemia Limanowska

Limanowa - najnowsze informacje