piątek, 31 marca 2023 12:28

Kraków testuje nowy autobus elektryczny. Gdzie go znajdziesz?

Autor (red)
Kraków testuje nowy autobus elektryczny. Gdzie go znajdziesz?

Krakowska linia komunikacji miejskiej numer 169 kursująca na trasie Górka Narodowa - Zajezdnia Wola Duchacka pozyskała nowy, elektryczny autobus marki Solaris przeznaczony do testów.

Od 29 marca po krakowskich ulicach kursuje najnowszej generacji, 12 metrowy Urbino 12 electric. Autobus posiada ulepszenia, które mają na celu zwiększyć komfort pasażerów i jednocześnie odciążyć kierowce, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom takim jak system MobilEye Shield+, potocznie nazywanym "asystentem kierowcy". Jego zadaniem jest monitorowanie przestrzeni przed pojazdem, po jego bokach oraz w tzw. "martwym polu", by w razie zagrożenia wystąpienia kolizji ostrzec kierowce za pomocą syngałów wizualnych, dźwiękowych i wibracyjnych.

Urbino 12 electric wyposażony jest w baterie Solaris High Energy, o łącznej pojemności ponad 500 kWh. Bezszelstny autobus wbrew pozrom może być źródłem pewnych niebezpieczeństw, dlatego Urbino posiada system akustyczny, którego zadaniem jest emitowanie dźwięków na zewnątrz autobusu, ostrzegając o nadjeżdżającym pojeździe.

Do 16 kwietnia każdy mieszkaniec krakowa będą miał szanse zostać pasażerem tego autobusu. Ponieważ znajduje się on w fazie testowej, podróżni mają możliwość podzielenia się swoimi wrażeniami z przejażdżki, a służą do tego ankiety pozostawione w środku pojazdu. MPK SA gorąco zachęca do wyrażania szczerych opinii, które z pewnością przyczynią się do dalszych modernizacji komunikacji miejskiej w Krakowie.

Fot. MPK SA

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka