sobota, 10 grudnia 2022 13:42

Już nie Krupnicza czy Focha. Te krakowskie ulice zmieniają dziś nazwy

Autor Mirosław Haładyj
Już nie Krupnicza czy Focha. Te krakowskie ulice zmieniają dziś nazwy

Dzisiaj, 10 grudnia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka – święto uchwalone Zgromadzenie Ogólne ONZ z okazji podpisania w 1948 r. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. W Krakowie z tej okazji już po raz drugi wybrane ulice na jeden dzień zmieniają swoje nazwy, zwracając uwagę na kluczowe dla nas wszystkich wartości: szacunku i solidarności.

Plac Wszystkich Świętych staje się na jeden dzień placem Praw Człowieka, ul. Wielopole – ul. Równego Traktowania, pl. Centralny im. Ronalda Reagana – pl. Sprawiedliwości Społecznej, ul. Krupnicza noszą nazwę ul. Poszukiwania Dialogu, a al. Focha staje się al. Braterstwa i Siostrzeństwa.

– Już od dłuższego czasu intensywnie działamy na rzecz praw człowieka w naszym mieście, pragniemy budować miejską wspólnotę zbudowaną na szacunku, pełną solidarności, gotową na poszukiwanie dialogu. Rozpoczęliśmy już prace nad miejskim programem „Kraków dla Równości”. Już niedługo zaprezentujemy diagnozę, a w 2023 gotowy dokument

– mówi inicjatorka akcji Nina Gabryś, pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. polityki równościowej.

W akcję włączył się Zarząd Transportu Publicznego, który wykonał tablice z nazwami ulic.

W Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka szczególnie ważnym jest rozmawiać o równości, o szacunku dla drugiej osoby oraz o bogactwie, jakie niesie za sobą różnorodność. Biblioteka wydaje się miejscem naturalnym do takiej debaty. Jest punktem spotkań i źródłem opowieści o świecie dla młodszych i starszych. Książki uczą wrażliwości, opowiadają historie, które mają możliwość zmieniania świata.

Inf. i foto: UMK

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka