niedziela, 19 sierpnia 2018 10:44

Kampania ruszyła – będzie piąty kandydat na burmistrza Żywca?

Autor Anna Piątkowska-Borek
Kampania ruszyła – będzie piąty kandydat na burmistrza Żywca?

Walka już się rozpoczęła. Premier RP Mateusz Morawiecki we wtorek 14 sierpnia podał termin jesiennych wyborów samorządowych. Tym samym kampanię czas zacząć. Kto zostanie burmistrzem miasta Żywiec?

Wybory samorządowe odbędą się 21 października 2018. Druga tura natomiast dwa tygodnie później, 4 listopada.

Niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków! – zaapelował premier Mateusz Morawiecki.

Będzie ostra walka...

Tuż po ogłoszeniu terminu wyborów w mediach społecznościowych zawrzało. To pierwsze miejsce, gdzie kandydaci składają przedwyborcze oświadczenia i obietnice. Każdy ma przecież profil choćby na Facebooku. Czemu nie wykorzystać takiego narzędzia?

Pierwsza na tym polu uaktywniła się Małgorzata Pępek, Poseł na Sejm RP, która będzie startować w wyborach na burmistrza Żywca. Na swoim profilu w mediach społecznościowym napisała:

Zapraszam na rozmowy o przyszłości Żywca, o naszej przyszłości. Sprecyzujmy nasze priorytety, by przez następnych pięć lat wyprowadzić miasto na prostą i uczynić z Żywca miejsce przyjazne dla każdego – dzieci, młodzieży, seniorów, przedsiębiorców, inwestorów, dla rodzin i dla turystów. Moim priorytetem na ten czas jest rzeczowa rozmowa i prawda, a nie puste obietnice i kłamstwa.

I dodała:

Propaganda siana przez uzależnione od kasy miejskiej media wielu już zniechęciła, a Żywczanie boją się nawet głośno mówić co myślą, bo sitwa i pajęczyna, uwite przez ostatnich kilkanaście lat, mogą się odczuwalnie mścić. Pamiętajmy jednak, mamy wybór, czy dalej chcemy patrzeć, jak niszczeje miasto, a ludzie z układu się bogacą, czy chcemy miasta przyjaznego mieszkańcom i rozwijającego się w pożądanym kierunku.

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź ze strony urzędującego burmistrza. Chwilę później Antoni Szlagor opublikował post z nagraniem, w którym wspomina o złych praktykach, stosowanych przez jego kontrkandydatów. Jak zaznaczył, mówienie o tym, że miasto Żywiec jest „brzydkie, obrzydliwe, nieprzyjazne” obraża nie jego, ale wszystkich mieszkańców. Dodał, że miasto to przecież mieszkańcy, wszyscy, którzy tu żyją, pracują, działają.

Ja państwa przekonuję do siebie codzienną ciężką pracą. Razem z mieszkańcami, ze wszystkimi moimi pracownikami, wszystkimi instytucjami działającymi na terenie miasta, firmami – wszyscy działamy tak, by to miasto z dnia na dzień coraz bardziej się rozwijało, by w tym mieście lepiej się żyło – powiedział burmistrz. – Dla mnie ważni są ci, którzy się dopiero urodzili, ci, którzy chodzą do szkoły podstawowej, gimnazjalnej, średniej, seniorzy, ludzie, którzy w tym mieście żyją i pracują. Wszyscy są dla mnie tak samo ważni. To my wszyscy wspólnie to miasto tworzymy. To my chcemy, alby Żywiec coraz bardziej się rozwijał, aby Żywiec coraz bardziej szedł na przód – dodał Antoni Szlagor.

Wybory to czas ważnych decyzji, mających znaczenie dla naszego przyszłego życia. Podjęte w tym roku wybory będziemy odczuwać przez kolejnych 5 lat, bo tyle będzie trwała najbliższa kadencja samorządu – zaznaczył burmistrz.

Pierwszy komitet wyborczy

Do 27 sierpnia jest czas na utworzenie komitetów wyborczych. To one zajmą się oficjalnym zgłaszaniem kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a następnie prowadzeniem kampanii.

Dopiero od dnia wydania przez komisarza wyborczego postanowienia o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego komitet wyborczy wyborców może wykonywać czynności wyborcze, w tym prowadzić agitację wyborcza, podejmować działania związane ze zgłaszaniem list kandydatów na radnych i kandydata na wójta (burmistrza, prezydenta miasta), tj. np. zbierać podpisy poparcia, a także pozyskiwać i wydatkować środki finansowe, co jest dodatkowo uwarunkowane uprzednim otwarciem rachunku bankowego – podkreśla Państwowa Komisja Wyborcza.

W czwartek 16 sierpnia urzędujący burmistrz pochwalił się, że Komisarz Wyborczy w Bielsku-Białej już zarejestrował Komitet Wyborczy Wyborców Burmistrza Antoniego Szlagora.

– Mój komitet jest pierwszym komitetem z Żywca, zarejestrowanym w tych wyborach przez Komisarza Wyborczego – napisał włodarz miasta.

Będzie piąty kandydat?

Już zimą obecny burmistrz Antoni Szlagor zapowiedział start w wyborach. Niedługo potem, w marcu, poznaliśmy drugiego kandydata – a jest nim Wojciech Bielewicz z Partii Wolność, prezes żywieckiego oddziału tej partii. W połowie czerwca zaprezentowano z kolei kandydata Prawa i Sprawiedliwości – to ugrupowanie w jesiennych wyborach na burmistrza Żywca będzie reprezentował Andrzej Widzyk, nauczyciel, wieloletni radny, a od dwóch lat dyrektor w Wydziale Oświaty w Starostwie Powiatowym w Żywcu. Końcem czerwca oficjalnie ogłoszono natomiast, że z ramienia Koalicji Obywatelskiej startować będzie poseł Małgorzata Pępek.

Choć oficjalnie nie wiadomo, czy pojawi się jeszcze inny kandydat, to jednak krążą już pogłoski, że zostanie on przedstawiony lada dzień. Kto to będzie?

Anna Piątkowska-Borek

Fot. UM Żywiec / Facebook – profile kandydatów

Żywiec - najnowsze informacje

Rozrywka