środa, 26 lutego 2020 11:24

Kapłan z Oświęcimia oskarżony o molestowanie nieletniej!

Autor Katarzyna Domagała
Kapłan z Oświęcimia oskarżony o molestowanie nieletniej!

Chodzi o kapłana Szymona Cz. z parafii św. Maksymiliana. Ksiądz miał nakłaniać do kontaktu seksualnego nastolatkę (poniżej 15. roku życia) przez komunikator internetowy. Usłyszał zarzuty o molestowanie nieletniej. Na ten moment grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Do przestępstwa miało dojść początkiem lutego. Sprawę jako pierwszy opisał portal faktyoswiecim.pl. dwa dni temu (24.02). Wiadomo, że nastolatka pokazała korespondencję ojcu, który natychmiast powiadomił Komendę Powiatową Policji w Oświęcimiu. Ojciec znał księdza osobiście. Przekazany materiał dowodowy był na tyle wiarygodny, że prokuratura szybko postawiła zarzut o molestowanie seksualne.

Dwa lata więzienia i nadzór policyjny

Sprawca składał poprzez komunikator teleinformatyczny nieletniej propozycje seksualne. Za tego typu przestępstwo polski kodeks karny przewiduje karę do dwóch lat pozbawienia wolności, choć sprawca może być dodatkowo ukarany, na przykład grzywną lub innymi środkami - mówi Głosowi24 Mariusz Słomka, zastępca prokuratora rejonowego w Oświęcimiu.

Prokurator informuje, że obecnie wobec sprawcy zostały zastosowane środki zapobiegawcze, a mianowicie: nadzór policyjny, zakaz kontaktowania się na wszystkie sposoby z pokrzywdzoną małoletnią oraz nakaz powstrzymania się od kontaktów z małoletnimi.

Natychmiastowe usunięcie ze szkoły i parafii

O sprawie poinformowano Urząd Miasta Oświęcimia i rzecznika dyscyplinarnego Kuratorium Oświaty w Krakowie. Szymon Cz. został natychmiastowo zawieszony w obowiązkach nauczyciela. Jak donosi faktyoswiecim.pl, ksiądz został również oficjalnie zwolniony z parafii przez Biskupa Bielsko-Żywieckiego zwolniony, odsunięty od pracy duszpasterskiej i od możliwości kontaktu z osobami małoletnimi. Pozostaje w odosobnieniu do dyspozycji prokuratury.

Wg ustaleń portalu, wczoraj na elewacji kościoła w Oświęcimiu pojawił się napis "Chrońcie swoje dzieci", który szybko został usunięty.

Postępowanie w sprawie Szymona Cz. może być zakończone w ciągu kilku tygodni: po zgromadzeniu i rozpatrzeniu pełnego materiału dowodowego.

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje