wtorek, 11 sierpnia 2020 07:49

Kasina Wielka: Odbyła się kolejna Zagórzańska Msza Św. Kiedy jeszcze można wziąć udział w wydarzeniu?

Autor Aleksandra Tokarz
Kasina Wielka: Odbyła się kolejna Zagórzańska Msza Św. Kiedy jeszcze można wziąć udział w wydarzeniu?

Wszystko zaczęło się 22 lipca, kiedy parafianie z Kasiny Wielkiej świętowali odpust ku czci swojej pierwszej patronki – św. Marii Magdaleny. Wieczorna Eucharystia była inauguracją Zagórzańskich Mszy Św. Kolejna z nich odbyła się w niedzielę, 2 sierpnia.

Zagórzanie znowu stanęli na wysokości zadania, biorąc licznie udział w kolejnej Zagórzańskiej Mszy św. Ksiądz proboszcz, Wiesław Maciaszek, ubrany stosowne do okoliczności - w ornat z zagórzańskimi motywami - zadbał o duchowy aspekt wydarzenia.

Wnętrze zabytkowego kościoła p.w. św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej wypełniły dźwięki Zagórzańskiego Zespołu Folklorystycznego Dolina Mszanki. Jego członkowie nasycili również wszystkie zmysły obecnych na uroczystości swoim śpiewem, żywiołowym tańcem i zagórzańskimi melodiami. Bezpośrednio po Mszy św. na placu przed kościołem dali pokaz swoich umiejętności.

Uczestników przyciągały na kiermasz pyszne pierniki ozdobne wykonane przez Małgorzatę Suder oraz prace Zagórzańskich Pasjonatów Stowarzyszenia Rękodzielników.

O podniebienia wszystkich obecnych zadbały kasińskie gaździny reprezentujące Koło Gospodyń Wiejskich w Kasinie Wielkiej "Zagórzanki". Nie zawiedli Zagórzanie ubrani w stroje regionalne.

Piękny wystrój kościoła oraz porządek w miejscu uroczystości zapewniło Sołectwo Kasina Wielka.

Nie zapomnijcie, że kolejna Zagórzańska Msza św. odprawiona będzie już 6 września b.r., również w zabytkowym kościele w Kasinie Wielkiej – przypominają kreatorzy marki Gminy Mszana Dolna. - Bardzo liczymy na Waszą obecność. Ubierzcie się w regionalne stroje!

Zagórzańskich Msze Św. odprawiane będą przez cały rok, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godzinie 14. Wydarzeniom, które będą odbywały się w zabytkowym kościele w Kasinie Wielkiej oraz Lubomierzu, towarzyszyć będzie oprawa muzyczna zespołów regionalnych i orkiestr dętych, których członkowie będą dodatkowo ubrani w zagórzańskie stroje regionalne. Po modlitwie na uczestników mszy będzie czekał kiermasz rękodzieła, a wszyscy chętni będą mogli skorzystać z wysłuchania koncertu grupy, która tego dnia odpowiedzialna będzie za oprawę muzyczną uroczystości.

-Bardzo zależy nam na tym aby pokazać piękno szeroko pojętej kultury Zagórzan, stąd pomysł na wydarzenie oraz zaangażowanie w jego organizację różnych grup działających na terenie Zagórzańskich Dziedzin. Mamy nadzieję, że zainaugurowana 22 lipca regionalna Eucharystia będzie okazją do wspólnej modlitwy, ale też popularyzacji kultury ludowej, luźnych spotkań i integracji naszej społeczności – podkreśla Wójt, Bolesław Żaba.

info/foto UG Mszana Dolna

Limanowa - najnowsze informacje