piątek, 4 marca 2022 17:16

Kraków: Kiedy cena diesla przebije kolejną barierę?

Autor Tomasz Stępień
Kraków: Kiedy cena diesla przebije kolejną barierę?

Mimo tego że, jak zapewnia PKN Orlen, dostawy paliw są w pełni zabezpieczone i wszyscy, którzy chcą je kupić, będą obsłużeni, popyt na benzynę i diesel cały czas jest bardzo duży, a ceny tego ostatniego niebezpiecznie zbliżają się do 7 złotych za litr.

Orlen przyznaje, że mimo uspokajających komunikatów mieszkańcy naszego kraju nie zrezygnowali i nadal kupują znacznie więcej paliwa, niż przed wybuchem wojny w Ukrainie. W pierwszych dniach popyt na paliwa wzrósł o 400%, a teraz jest niewiele lepiej. – Po skokowym wzroście sprzedaży paliw w pierwszym dniu konfliktu zbrojnego na Ukrainie, płocki koncern nadal obserwuje zwiększone zapotrzebowanie – poinformował PKN Orlen w oświadczeniu przesłanym portalowi WP. Dlatego Orlen zdecydował się na utrzymanie limitów zakupu paliw, które wprowadził w ubiegłym tygodniu. Jak przypomina koncern jednorazowo kierowcy samochodów osobowych mogą zatankować 50 litrów paliwa, kierowcy samochodów ciężarowych i autobusów - 500 litrów. Bez ograniczeń mogą tankować tylko pojazdy służb.

Zwiększony popyt odbija się na cenach. Dziś w Krakowie za litr diesla trzeba było zapłacić nawet 6,79 zł. Cena niebezpiecznie zbliża się do kolejnej psychologicznej bariery – 7 złotych. Z czego to wynika? Najważniejsze są dwa czynniki. Pierwszym jest to, że wyniku wojny znacznie zdrożała ropa – za baryłkę na giełdach trzeba już płacić ponad 100 dolarów. – Ceny ropy w tym tygodniu zerwały się ze smyczy - komentuje sytuację dla serwisu money.pl Przemysław Kwiecień, główny ekonomista domu maklerskiego XTB. Druga sprawa, która wpływa na ceny  to znaczące osłabienie złotego w stosunku do dolara. Co będzie dalej? Analitycy prognozują, że w kolejnych dniach cena litra oleju napędowego może sięgnąć 7 zł. Jak twierdzą niektórzy – tak będzie już pod koniec przyszłego tygodnia.

Ceny paliw na stacjach w Krakowie - 04-03-2022
Ceny paliw na stacjach w Krakowie - 04-03-2022
Ceny paliw na stacjach w Krakowie - 04-03-2022
Ceny paliw na stacjach w Krakowie - 04-03-2022
Kraków

Kraków - najnowsze informacje