poniedziałek, 30 stycznia 2023 15:01

Kiedy warto zdecydować się na lokalizację sieci i rur

Autor Artykuł sponsorowany
Kiedy warto zdecydować się na lokalizację sieci i rur

Wynajem usług specjalistycznej firmy, która zajmuje się lokalizowaniem rur, to najlepszy sposób, aby upewnić się, że nie narażasz się na ryzyko uszkodzenia żadnych rur lub kabli podziemnych. Dzięki temu unikniesz dodatkowych problemów i ewentualnych, wysokich kosztów spowodowanych ich naprawą.

Lokalizacja sieci i rur — dlaczego warto się tym zająć?

Sieć rur, kabli i przewodów biegnących pod ziemią stale się powiększa. Lokalizacja rur i kabli staje się coraz większym wyzwaniem. Ważne jest, aby wiedzieć, gdzie one się znajdują, zanim zaczniesz kopać. Zapewni to bezpieczeństwo nie tylko Tobie, ale wszystkim wokół ciebie. Wiele osób  zaczyna kopać bez dokładnego sprawdzania, co znajduje się pod ziemią. To duży błąd. Natrafienie na istniejące okablowanie i ich uszkodzenie to nie tylko koszty ich wymiany. Konieczne będzie wstrzymanie prac do momentu usunięcia awarii, a ponadto sprawy często kończą się w sądzie pozwami od osób, które ucierpiały, gdy zostaną odcięte od niezbędnych mediów. Koszty związane z usunięciem awarii i zadośćuczynieniem mogą wielokrotnie przekroczyć cenę wynajmu sprzętu lub firmy do lokalizacji rur. Na tym nie warto oszczędzać!

Rodzaje lokalizacji sieci i rur

Poniżej przedstawiamy dwa najpopularniejsze sposoby lokalizacji rur i sieci

Lokalizowanie aktywne

Ta metoda wyszukuje określoną linię uzbrojenia za pomocą bezpośredniego połączenia lub metody indukcyjnej. Określona częstotliwość jest kierowana przez linię z obiektu naziemnego (takiego jak licznik gazu lub energii elektrycznej).

Lokalizowanie pasywne

Ta metoda jest często stosowana przez osoby, które chcą sprawdzić lokalizację nieznanych linii. Sprawdzają określony teren odbiornikiem, żeby znaleźć na przykład linię energetyczną, która wysyła sygnał. ta metoda nie będzie jednak w stanie określić, jaki typ linii przebiega przez dany teren. Ponieważ przewody i rury mogą być wykonane z różnych materiałów, do ich znalezienia może być potrzebna wyższa lub niższa częstotliwość. W ten sposób lokalizator mediów podziemnych, który może dostroić się do różnych częstotliwości to najlepszy sprzęt.

Jak działają urządzenia do lokalizacji rur?

Lokalizacja sieci odbywa się za pomocą odpowiednich urządzeń. Sprzęt do lokalizacji rur składa się najczęściej z dwóch głównych części: nadajnika i odbiornika. Nadajnik wysyła sygnał elektromagnetyczny do poszukiwanego kabla lub rury, a odbiornik odbiera ten sygnał, gdy przechodzi on nad lokalizacją. Pozwala to operatorowi sprzętu prześledzić ścieżkę sygnału i dokładnie zlokalizować rurę. Pole elektromagnetyczne transmitowane przez lokalizator rur można ustawić na odpowiednią częstotliwość w zależności od rodzaju przewodnika w kablu. Częstotliwości te wahają się najczęściej od 1 kHz do około 480 kHz. na przykład w przypadku miedzianej rury wodociągowej na osiedlu mieszkalnym średnia częstotliwość 33 kHz idealnie się sprawdza. Jeżeli nie wiesz jaki rodzaj okablowania może przebiegać na badanym terenie, to konieczne jest używanie różnych częstotliwości, aby niczego nie przeoczyć.

Technologia - najnowsze informacje

Rozrywka