sobota, 17 sierpnia 2019 08:27

Kłęby dymu nad Nową Hutą. Płonął transporter z koksem

Autor (red)
Kłęby dymu nad Nową Hutą. Płonął transporter z koksem

W czwartek, 15 sierpnia w godzinach popołudniowych doszło do groźnego pożaru pasa transmisyjnego taśmociągu z koksem na terenie huty Arcelor Mittal w Krakowie.

O tym, że pożar był niebezpieczny najlepiej świadczy to, że w akcji gaszenia pożaru uczestniczyły w sumie 22 zastępy ratowniczo - gaśnicze i specjalne straży pożarnej w tym 3 drabiny mechaniczne oraz 3 cysterny, w sumie blisko 70 strażaków w tym Służba Ochrony Przeciwpożarowej i Ratownictwa Gazowego z ArcelorMittal Kraków.

Z uwagi na wysokość taśmociągu, który usytuowany jest kilkanaście metrów nad ziemią działania gaśnicze musiały być prowadzone z wykorzystaniem drabin mechanicznych. Na miejscu pracował również zastęp rozpoznania chemicznego ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa chemiczno - ekologicznego "Kraków 6", który na bieżąco dokonywał pomiarów ewentualnych substancji niebezpiecznych na terenie prowadzonych działań.

Na potrzeby prowadzonych działań ratowniczo - gaśniczych na miejscu akcji został utworzony sztab akcji, na bazie pojazdu dowodzenia i łączności SLDł Renault z KM PSP w Krakowie.

Działaniami dowodził Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie st. bryg. Paweł Knapik, na miejsce przybył również p.o. Zastępcy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Piotr Filipek.

Pożar taśmociągu z koksem  nie wpłynął na pracę huty. Jego przyczyny na razie nie są znane.

Info i fot: KM PSP w Krakowie

Powiat krakowski - najnowsze informacje