wtorek, 27 października 2020 08:47

Premier Morawiecki zabrał głos w sprawie aborcji. Co na to #StrajkKobiet?

Autor Mirosław Haładyj
Premier Morawiecki zabrał głos w sprawie aborcji. Co na to #StrajkKobiet?

Premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej przedstawił katalog działań, które rząd podejmuje, by pomóc przedsiębiorcom. Po wystąpieniu zabrał głos w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Premier zaczął od krytyki ostatnich wydarzeń: – To, co odbywa się w przestrzeni publicznej, te akty agresji, napadów, barbarzyństwa są absolutnie niedopuszczalne. Nie zgadzam się, nie ma moje przyzwolenia na ataki na ludzi, na kościoły, na prawo realizowania wartości przez innych – powiedział.

Ale złożył też pewne propozycje, które - jak można domniemywać - miały być propozycjami kompromisowymi i pomóc rozwiązać  wokół zakazu aborcji. – Każda matka, każda kobieta jest i będzie przedmiotem naszej ogromnej troski, stąd nasza propozycja, żeby badaniami prenatalnymi zostały objęte wszystkie kobiety – powiedział Morawiecki. – Będziemy z ogromną troską podchodzić do wszystkich sytuacji i pomagać kobietom i dzieciom, żeby mogły się normalnie rozwijać w łonie matki i potem normalnie żyć.

Jak na propozycję odpowiada #StrajkKobiet? Nie trzeba być prorokiem, żeby przewidzieć reakcję:

Trudno się dziwić. Takie propozycje nie zadowolą nikogo.


Premier rozpoczął wystąpienie od słów:

Warto zadać sobie podstawowe pytanie i niech każdy w sumieniu sobie na to odpowie, czy to spór o danie życia osobom z zespołem Downa, czy spór o niczym nieskrępowaną aborcję.

Szef rządu wyjaśnił, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie odnosi się do ciąż, w których zagrożone jest życie lub zdrowie kobiety:

We wszystkich przypadkach ciąż, w których zagrożone jest życie lub zdrowie kobiety, ten wyrok TK nie ma do nich odniesienia. Sytuacja zagrożenia życia lub zdrowia kobiety nie jest objęta tym wyrokiem.

Morawiecki powiedział, że decyzja Trybunału Konstytucyjnego nie zmusza kobiet do heroizmu:

Dramaty, które przeżywają kobiety, kiedy dowiadują się o bardzo poważnych chorobach genetycznych płodu są niewyobrażalne. Każdy może tylko nad nimi się pochylić. Kobiety nie powinny być zmuszane do aktów heroizmu. Stąd ten zapis o życiu i zdrowiu kobiety.

Premier zapowiedział, że będzie wnioskował o objecie badaniami prenatalnymi nie tylko kobiety po 35. roku życia, aby dzieko można było ratować jeszcze w łonie matki:

Będę zalecał wprowadzenie badań prenatalnych dla wszystkich, nie tylko dla kobiet powyżej 35 r.ż. czy z powikłaniami ciąży, żeby jak najwcześniej rozpoznać rozwój życia.Dzisiaj można ratować i dokonywać operacji czy wprowadzać terapię jeszcze w łonie matki.

Inf. i fot.: Kancelaria Premiera

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka