wtorek, 20 lutego 2024 09:26

Kolejny park powstaje w Krakowie! Ma upamiętnić prawa wyborcze kobiet

Autor Katarzyna Domagała
Kolejny park powstaje w Krakowie! Ma upamiętnić prawa wyborcze kobiet

W Krakowie ruszyły prace nad kolejnym parkiem, a konkretnie ogrodem, który powstanie, by upamiętnić nadanie praw wyborczych Polkom. Miejsce będzie nosiło nazwę "Ogród krakowianek". Ma być pełne różnorodnej roślinności, a także posiadać funkcje edukacyjno-kulturalne. Właśnie ruszyły prace.

Przy ul. Prądnickiej w rejonie Nowego Kleparza, nieopodal fortu, powstaje nowa przestrzeń upamiętniająca nadanie praw wyborczych kobietom.

Polska jako jeden z pierwszych krajów zdecydowała się na nadanie praw wyborczych kobietom. Ogród Krakowianek to upamiętnienie tego wydarzenia i podkreślenie jego tak ważnej roli - pisze Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Koncepcję parku ZZM zaprezentowało w 2018 roku. Nieprzypadkowo. Sto lat wcześniej, pod koniec 1918 roku, kobietom w Polsce przyznano prawa wyborcze. W styczniu roku 1919 po raz pierwszy jako pełnoprawne obywatelki mogły oddać swoje głos.

Wizualizacje Ogrodu krakowianek / Źródło: ZZM Kraków

Moc roślin i ścieżka dydaktyczna

W ogrodzie krakowianek ZZM planuje nasadzić tysiące kwiatów, krzewów, pnączy i cebul. Ponadto, pojawi się tam około stu drzew - róże, liliowce, tulipany, powojniki, klony czerwone oraz robinie akacjowe.

Zaplanowano także wytyczenie ścieżki dydaktycznej, która pozwoli na zapoznanie się z historią emancypacji kobiet w Polsce oraz na świecie. Na głównej osi komunikacyjnej powstanie plac pamięci z symboliczną datą 28.11.1918 r. zamontowaną w postaci tablicy w jego centralnym punkcie.

Tak ma wyglądać Ogród krakowianek / Źródło: ZZM Kraków

Ścieżka dydaktyczna pozwoli na zapoznanie się z historią emancypacji kobiet w Polsce oraz na świecie, a stworzone w przestrzeni ogrodu polany staną się miejscem przeznaczonym na na przykład wydarzenia kulturalne. Nowa nawierzchnia, ławki, a na głównej osi komunikacyjnej plac pamięci z symboliczną datą 28.11.1918 r. zamontowaną w postaci tablicy w jego centralnym punkcie - czytamy w informacji.

Ogród znajduje się w centrum Krakowa, tuż przy pętli autobusowej, dzięki czemu będzie doskonałym miejscem nie tylko dla spacerowiczów, ale również dla oczekujących na swój autobus – informuje ZZM.

Projekt ten długo czekał na realizację. Obecnie prace już się rozpoczęły. Trzeba tylko czekać na ich efekty. Ogród krakowianek ma być ważnym symbolem w życiu miejskim krakowian.

Prace właśnie się rozpoczęły / Fot.: ZZM Kraków
Prace nad Ogrodem krakowianek / Fot.: ZZM Kraków

Źródło: ZZM Kraków

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka