poniedziałek, 6 stycznia 2020 20:04

Komisja Wenecka ponownie przyjedzie do Polski. Chodzi o ustawę o sądownictwie

Autor Tomasz Stępień
Komisja Wenecka ponownie przyjedzie do Polski. Chodzi o ustawę o sądownictwie

Przedstawiciele Komisji Weneckiej złożą wizytę w Polsce w dniach 9 i 10 stycznia. Taka informacja  pojawiła się na stronie internetowej Komisji.

Pilna wizyta przedstawicieli tego organu doradczego Rady Europy ma związek z uchwaleniem przez Sejm 20 grudnia ustawa, która wprowadza szersze możliwości dyscyplinowania sędziów. Według opozycji, może ona łamać konstytucję. Dlatego marszałek Senatu, prof. Tomasz Grodzki 2 stycznia 2020 r. zwrócił się do Komisji Weneckiej z wnioskiem o wydanie opinii w sprawie zmian w ustawach o sądownictwie.

- Prezydium Komisji Weneckiej wyraziło zgodę na przygotowanie pilnej opinii przez sprawozdawców. Delegacja Komisji Weneckiej odwiedzi Warszawę w dniach 9 i 10 stycznia 2020 r., aby spotkać się z władzami i innymi rozmówcami.

- czytamy w komunikacie.

***

Komisja Wenecka (właściwie Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo) powstała w 1990 roku i jest organem doradczym Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego. W jej skład wchodzą eksperci w dziedzinie prawa, przede wszystkim konstytucyjnego i międzynarodowego. Miejscem obrad jest Scuola Grande di San Giovanni Evangelista w Wenecji. Komisja Wenecka jest organem Rady Europy i nie należy jej mylić z instytucjami Unii Europejskiej.

Fot: Twitter Komisja Wenecka

Europa i świat - najnowsze informacje