środa, 20 lipca 2022 11:41

Koncert w Centrum Pomocy dla Ukrainy w Grabiu

Autor Głos 24
Koncert w Centrum Pomocy dla Ukrainy w Grabiu

19 lipca, w Centrum Pomocy Ukrainie  w Grabiu odbył się koncert "VINCULOS2022" hiszpańskiej orkiestry  OCAS Orquesta de Cámara de Siero.

Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem hiszpańsko-ukraińskim służącym przybliżeniu szerokiej publiczności twórczości obu krajów (Ukrainy i Hiszpanii), zarówno solo jak i we wspólnych aranżacjach wraz z ukraińskimi solistami i mieszanym programem muzycznym. OCAS pragnie wykorzystać swoje muzyczne zdolności w najbardziej strategicznych miejscach w Polsce, graniczącej z Ukrainą, dokąd przybywają miliony uchodźców ze psychicznym i emocjonalnym doświadczeniem.

Występy orkiestry mają na celu w jak największym stopniu załagodzić bardzo trudną sytuację wszystkich dotkniętych wojną ludzi - kobiet, dzieci i młodzieży.

Przypomnijmy: od pierwszych dni wojny w Ukrainie rozpoczęły się przygotowania do stworzenia Centrum Pomocy dla Ukrainy w Grabiu. Miasto i Gmina Wieliczka w porozumieniu ze Zgromadzeniem Braci Samarytan PMNSM i Sióstr Samarytanek PMNSM przygotowało Centrum, w którym znalazły schronienie osoby uciekające z Ukrainy w wyniku działań wojennych na terytorium tego kraju. Obecnie w Centrum Pomocy w Grabiu przebywa około 250 osób w trzech budynkach stałych oraz w czwartym przejściowym przy hali sportowej.

Grabie to także ważne miejsce organizowania pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Wszystkie dary, które Miasto i Gmina Wieliczka otrzymuje od swoich miast partnerskich z Niemiec, Francji, Włoch i innych ludzi dobrej woli są w Grabiu przepakowywane na transporty z pomocą humanitarną i kierowane na Ukrainę. Dotychczas dary z Grabia dotarły między innymi do Fastova, Lwowa, Baryszówki, Owruczy.

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje