sobota, 16 stycznia 2021 07:55

Konfederacja w Zakopanem broni przedsiębiorców. Będzie ustawa anty-lockdownowa

Autor Mirosław Haładyj
Konfederacja w Zakopanem broni przedsiębiorców. Będzie ustawa anty-lockdownowa

15 stycznia w piątek około godziny 12:00 rozpoczęła się konferencja prasowa w której udział wzięli lokalni działacze Konfederacji, przedstawiciele firm z Podhala oraz posłowie Konfederacji – Konrad Berkowicz oraz Krzysztof Bosak.

Zdaniem Andrzeja Skupnia, lidera Konfederacji na Podhalu właśnie dlatego narasta ogólnopolski sprzeciw obywateli którzy wbrew obostrzeniom otwierają swoje firmy:

– Tysiące przedsiębiorców walczą o przetrwanie po ogromnych ciosach, jakie wymierzył w nich rząd PiS lockdownami, które przedłuża w nieskończoność bez podstawy prawnej

– mówił.

Konfederacja popiera inicjatywy otwierania firm i jest "sercem za przedsiębiorcami". Lokalni działacze Konfederacji oraz jej posłowie – Konrad Berkowicz i Krzysztof Bosak wraz z przedstawicielami firm z Podhala wspólnie skrytykowali decyzje rządu i zaznaczyli, że bez przedsiębiorców gospodarka nie jest w stanie działać. Rząd oprócz śmiertelności wirusa powinien spojrzeć także na śmiertelność gospodarki która umiera od nadmiaru przepisów i jej wygaszania przez lockdown.

– To nie jest bunt niezgodny z prawem. Mówiliśmy od początku, że rozporządzeniem, zgodnie z konstytucją nie można zakazać prowadzenia działalności gospodarczej, nie można zakazać swobodnego poruszania się po kraju, teraz potwierdziło to już kilka wyroków sądu

– mówi Konrad Berkowicz, krakowski poseł Konfederacji obecny na konferencji prasowej.

Poseł Krzysztof Bosak przedstawił pięć, głównych filarów na podstawie których zbudowana ma być ustawa antylockodownowa.

– Po pierwsze, zniesienie ograniczenia wszystkich branż. Po drugie, zniesienie kar administracyjnych nakładanych na przedsiębiorców. Po trzecie, zniesienie przepisów pozwalających cofać pomoc publiczną dotychczas udzieloną za łamanie tych bezprawnych obostrzeń. Po czwarte, zniesienie obowiązku zwrotu środków z Państwowego Funduszu Rozwoju i po piąte, zniesienie możliwości odmawiania pomocy na podstawie tego, czy ktoś korzysta z konstytucyjnej swobody prowadzenia działalności gospodarczej, czy z niej nie korzysta

– mówił w trakcie konferencji przypominając także o tragicznej sytuacji pracowników w zawieszonych branżach, oraz wspominając o tym, że buntujący się przedsiębiorcy są zastraszani odebraniem pomocy.

Projekt ustawy antylockdownej ma zostać przedstawiony w przyszłym tygodniu na posiedzeniu sejmu. Na konferencji prasowej gościli m.in. Ryszard Wilk czy Krzysztof Rzońca – działacze Konfederacji z regionu nowosądeckiego.

koronawirus najnowsze informacje

Fot. i inf.: Konfederacja

Podhale

Podhale - najnowsze informacje