wtorek, 12 stycznia 2021 15:56

Bochnia: Rząd chce przejąć szpitale powiatowe. Samorząd wzywa do obrony bocheńskiej placówki

Autor Mirosław Haładyj
Bochnia: Rząd chce przejąć szpitale powiatowe. Samorząd wzywa do obrony bocheńskiej placówki

Dziś, 12 stycznia, odbyło się posiedzenie Konwentu Starosty, Burmistrzów i Wójtów z terenu Powiatu Bocheńskiego. Posiedzenie dotyczyło planowanej reformy szpitali, która według słów Ministra Zdrowia zakłada przejęcie szpitali przez Państwo.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich samorządów z terenu powiatu bocheńskiego. Podejmowane przez rząd działania niosą realne zagrożenie dla istnienia bocheńskiej placówki.

Jeśli teraz będziemy milczeć i udawać, że nie ma tematu, to obudzimy się w sytuacji, gdzie działalność szpitala w Bochni będzie ograniczana na rzecz innych podmiotów. Głos mieszkańców Powiatu Bocheńskiego musi być usłyszany. Dlatego po raz kolejny apeluję o wsparcie obrony bocheńskiego szpitala przez wszystkich, którym na sercu leży dobro bocheńskiej placówki. Nie chce upolityczniać sprawy. My jesteśmy po prostu za  zapewnieniem odpowiedniej opieki zdrowotnej dla mieszkańców powiatu

– mówił Starosta Bocheński Adam Korta.

W dniu 23 grudnia 2020 roku powstał specjalny zespół ds. restrukturyzacji szpitali, który ma przygotować zmiany w funkcjonowaniu szpitali powiatowych. Kwestia ta została także poruszona podczas Zespołu do spraw Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego z udziałem Ministrów Zdrowia Anny Goławskiej i Macieja Miłkowskiego, który odbył się dziś rano. Jak wyjaśniali przedstawiciele rządu zespół ma w ciągu 6 tygodni przygotować propozycję zmian. Do końca lutego ma być wypracowany projekt, a ustawa ma być przygotowana jeszcze w maju br. Dlatego obecnie to najlepszy czas na przedstawienie głosu mieszkańców.

Pracę takiego zespołu potwierdził Minister Zdrowia Adam Niedzielski, który na antenie TVN24 mówił o pracach nad taką koncepcją:

– Oznaczałaby ona przejęcie własności nad szpitalami przez m.in. skarb państwa, chociaż jest kilka opcji, które są również analizowane, ale to jest pomysł najpoważniejszy. Myślę że pandemia bardzo dużo nas nauczyła, a szczególnie dała dużo doświadczeń i widać, że to rozproszone zarządzanie, rozproszenie zasobów, właścicieli, powoduje bałagan organizacyjny.

Wszyscy obecni podczas konwentu Burmistrzowie oraz Wójtowie gmin, zgodzili się, że należy wyrazić sprzeciw wobec planowanych zmian właścicielskich. Jeszcze w tym tygodniu będzie uzgodnione wspólne stanowisko, które trafi m.in. do zespołu ds. restrukturyzacji szpitali.

– Nikt nie będzie dbał o tą jednostkę tak jak dba samorząd powiatowy. Nie po to 21 lat temu samorządy przejmowały szpitale wraz z ich długami, aby je teraz w dobrej kondycji oddać. Niejednokrotnie przed kościołami pracownicy szpitala zbierali środki, aby placówka przetrwała. Dla Warszawy nasz szpital jest peryferyjny, a dla nas jest centrum powiatu

– dodaje Wicestarosta Ryszard Drożdżak.

Fot. i inf.: Starostwo Powiatowe w Bochni.

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje