Sytuacja epidemiologiczna w Małopolsce. Prezentujemy najnowsze informacje.
Małopolska 20 stycznia
- zakażonych: 356 134 (+ 3653)
- zmarło: 8317 (+26)
Małopolska najbardziej zakażonym województwem w Polsce. Tym razem nasze województwo jest czarne nie tylko w wyniku wzrostu zakażeń konkretnego dnia (co może być mylące), ale wskazują na to średnia nowych zakażeń z siedmiu dni, liczonych na 100 tys. mieszkańców. Mapę opublikował na Twitterze Łukasz Pietrzyk, który analizuje dane epidemiczne.
Jak wyglądało to w tym tygodniu obrazuje tabela, opracowana przez Pietrzyka.
W Małopolsce najgorsza sytuacja jest ciągle w Krakowie, ale nie dzieje się tak bez powodu.
O tym, dlaczego w czołówkach zakażeń jest ciągle Kraków mówiła wczoraj w rozmowie z Medonetem dr Lidia Stopyra, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. - Od kilku, kilkunastu dni jesteśmy w pierwszej trójce, jeżeli chodzi o liczbę zakażeń COVID-19 w województwie. Natomiast rzeczywiście w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców zajmujemy jeszcze wyższe miejsca. To, że najwięcej zakażeń jest w Krakowie, to nie do końca jest prawda. W Krakowie najwięcej osób się testuje i mamy najwięcej zakażeń wykrytych. Małopolska jest zresztą ciekawym województwem, bo mamy miejsca, których poziom zaszczepienia jest wysoki, jak choćby Kraków, jak i miejsca, gdzie ten poziom zaszczepienia jest niski, wiemy doskonale, o jakie gminy chodzi - stwierdziła Lidia Stopyra.
Ordynator pediatrii w Żeromskim podsumowała też sytuację w placówce. - Jeśli chodzi o zajętość łóżek, to my jesteśmy największym oddziałem w Małopolsce i od weekendu mamy zwiększony ruch. Gdy dzieci wróciły do szkół po trzytygodniowej przerwie, przez kilka dni było spokojnie, ale taki jest okres wylęgania choroby, że po tygodniu liczba zakażeń się zwiększyła, czego w sumie się spodziewaliśmy.
Wzrost zakażeń jest niepokojący. Jest wręcz katastroficzny, za tym pójdzie następnie wzrost obłożenia łóżek w szpitalach i na OIOM-ach. Wydłuża się czas oczekiwania na pogrzeb w Krakowie — z tego, co wiem, w tej chwili to dwa tygodnie - dodała.
Odpowiedziała też na pytanie czy za wzrost zakażeń odpowiada "Sylwester Marzeń w Zakopanem". - Może być. Ale chciałabym zaznaczyć, że wszyscy się obawiali świąt w kontekście późniejszych zakażeń. Jednak święta są takim okresem, kiedy spotykamy się w ramach rodzin, z którymi mamy, tak czy inaczej, częsty kontakt. Bez maseczek, bo w domu ich nie nosimy, gdy się widujemy z najbliższymi. Generalnie większość ludzi na święta spotykała się z najbliższą rodziną, więc te kontakty nie były inne niż w ostatnich miesiącach.
Potem zaczęły się kontakty, których na co dzień nie mamy, czyli wszelkie imprezy, wśród nich choćby sylwester w Zakopanem, ale też sylwestry domowe, w gronie znajomych. Na tych spotkaniach najczęściej jesteśmy bez maseczek, no i potem widzimy wzrosty zakażeń - podsumowała.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3653 zakażeniach koronawirusem w Małopolsce w dniu dzisiejszym:
Pochodzą z:
- Kraków - 1373
- krakowski - 382
- nowosądecki - 209
- wielicki - 200
- bocheński - 149
- chrzanowski - 140
- myślenicki - 122
- tarnowski - 115
- Nowy Sącz - 101
- oświęcimski - 96
- Tarnów - 93
- wadowicki - 84
- olkuski - 83
- nowotarski - 79
- limanowski - 74
- brzeski - 71
- gorlicki - 71
- suski - 66
- miechowski - 51
- tatrzański - 43
- dąbrowski - 25
- proszowicki - 25
Od początku pandemii w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 356 134 osób.
Liczba osób objętych kwarantanną w Małopolsce wynosi 43 503.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci 26 osób zakażonych koronawirusem w Małopolsce:
Zmarłe osoby to mieszkańcy:
- wadowicki - 7
- wielicki - 4
- oświęcimski - 3
- tarnowski - 3
- brzeski - 2
- miechowski - 1
- myślenicki - 1
- nowotarski - 1
- proszowicki - 1
- suski - 1
- tatrzański - 1
- Kraków - 1
Tym samym liczba zgonów spowodowanych COVID-19 w Małopolsce wynosi 8317.