czwartek, 4 listopada 2021 16:38

Koronawirus na granicy ze Słowacją. Niedługo jeszcze więcej obostrzeń

Autor Edyta Sowa
Koronawirus na granicy ze Słowacją. Niedługo jeszcze więcej obostrzeń

Słowacja po 8 listopada jeszcze bardziej zamknie się na świat i swoich mieszkańców. Dziś odnotowano rekordową dzienną liczbę zachorowań ponad 6700 osób. Na granicy z Podhala i Orawy wprowadzono czarne strefy i przybywa ich z dnia na dzień, aktualnie objęte są nimi okolice Popradu, Tvardosina, Namestova, wkrótce dołączy do nich również przygraniczny Liptovsky Mikulas.

Słowacja ma aktualnie bardzo dużą liczbą nowych zachorowań; średnia dzienna liczba nowych pozytywnych testów na Covid-19 wynosi już ponad 6 tys. i cały czas rośnie, a rząd reaguje kolejnymi restrykcjami.

Regiony z najwyższą liczbą covid/ foto. gov.sk
Czarne strefy na Słowacji/ foto. gov.skOd 9 lipca 2021 r. wszystkim osobom, które wjeżdżają na terytorium Republiki Słowackiej i nie podlegają wyjątkom, nakazana jest izolacja w środowisku domowym lub w hotelach kwarantannowych przez okres 10 dni, którą mogą zakończyć w momencie uzyskania przez nich negatywnego wyniku testu RT-PCR na COVID-19, przy czym temu testowi mogą poddać się najwcześniej w piątym dniu kwarantanny.

Nie mając szczepienia przeciwko COVID-19, można ubiegać się o jeden z kilku wyjątków od obowiązkowej izolacji domowej, są one podzielone zgodnie z warunkami, które trzeba spełnić przy ich stosowaniu m.in.:

-przy potwierdzonym ujemnym teście RT-PCR, nie starszym niż 72h i może to być: przeciwskazanie do szczepień, wyjazd na krótko np. na pogrzeb, zwolnienie z obowiązku przez ministerstwo.

Natomiast obowiązkowa izolacja nie dotyczy:

-osób w pełni zaszczepionych

-osób w wieku od 12 do 18 lat, pod warunkiem, że żadna osoba we wspólnym gospodarstwie domowym nie jest objęta izolacją domową (ważność rejestracji w eHorderze do 9.8.2021) .

Co ważne na Słowacji obowiązuje noszenie maseczek, zakrywania ust i nosa nie tylko w pomieszczeniach, ale i na zewnątrz. Zamknięte pozostają hotele, pensjonaty, fitness kluby, muzea, galerie, kolejki linowe. Wyjątkiem są baseny, które mogą przyjmować klientów tylko w pełni zaszczepionych, ale już restauracje serwują posiłki tylko na wynos.

Od połowy września, w związku z rosnącą liczbą zachorowań wprowadzono też ograniczenia w Tatrach Wysokich, słowacka baza turystyczna; hotele górskie i schroniska wymagały paszportów covidowych, a z gastronomii niezaszczepieni mogli korzystać jedynie na wolnym powietrzu.

info. gov.pl, gov.sk

Podhale

Podhale - najnowsze informacje