środa, 17 kwietnia 2024 11:01

"Zapłacimy lepiej niż za pracę w kawiarni." Kosiniak-Kamysz ma pomysł, jak zachęcić młodych do szkoleń wojskowych

Autor Marzena Gitler
"Zapłacimy lepiej niż za pracę w kawiarni." Kosiniak-Kamysz ma pomysł, jak zachęcić młodych do szkoleń wojskowych

Władysław Kosiniak-Kamysz zdradził, jak chce zachęcić pokolenie "Z" do udziału w szkoleniach obrony cywilnej. - Będziemy pokrywać nie tylko koszty, ale płacić uposażenie. Uważam, że lepiej pójść na takie przeszkolenie niż do pracy do kawiarni czy do restauracji - mówił wicepremier i szef MON w Krakowie.

Wynagrodzenia za szkolenie wojskowe będzie "bardzo przyzwoite"

W poniedziałek, 15 kwietnia szef MON w Krakowie mówił o konieczności rozwoju obrony cywilnej. Jak zapewnił, wraz ze Sztabem Generalnym przygotowywany jest program przeszkolenia wojskowego dla młodych ludzi, którzy ukończyli szkołę średnią. Jeden miesiąc najdłuższych wakacji w życiu (przed rozpoczęciem studiów) będą mogli właśnie poświęcić na rozwój kompetencji w obronie cywilnej. Szkolenie, na które zaproszeni będą absolwenci tuż po maturze ma trwać miesiąc i będzie płatne. - Będziemy pokrywać nie tylko koszty, ale płacić uposażenie. Uważam, że lepiej pójść na takie przeszkolenie niż do pracy do kawiarni, czy do restauracji - mówił wicepremier i szef MON w Krakowie. Jak zapewnił nie będzie to najniższe wynagrodzenia ale "bardzo przyzwoite".

Jakie są pomysły na promocję obronności wśród młodych? To również "pobudki patriotyczne": formacja i nauka o bezpieczeństwie, która zacznie się już w przedszkolu i będzie kontynuowana przez wszystkie szczeble edukacji. - Zaczniemy od przedszkolaka, skończymy na seniorze, aby też był przygotowany - zapewnił wicepremier.  

Na briefingu pod Wawelem padło też pytanie o plan ewakuacji dla mieszkańców Krakowa, jeśli (nie daj Boże) dojdzie do alarmu. - To samorząd gminny nakreśli plan na sytuację kryzysową: gdzie się mają udać osoby, gdzie są miejsca zbiórki - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zamiast klasycznych schronów - tysiące podziemnych parkingów

Jak podkreślił szef MON, samorząd będzie miał obowiązek opublikować listę miejsc, wśród których znajdą się też parkingi podziemne. - Parkingi podziemne mogą być miejscami schronienia. Prawo budowalne zostanie zmienione w ten sposób, że będzie promowany ten, kto będzie budował miejsce schronienia. Uważam, że każdy nowo powstający budynek z wielopoziomowym parkingiem podziemnym powinien mieć taki parking, aby spełniał on wszystkie normy miejsca schronienia. To jest najlepsza inwestycja. Nie zbudujemy od razu tysięcy schronów w Polsce, ale zbudujemy tysiące parkingów podziemnych, które będą miejscami schronienia - zapowiedział.

Szef MON poinformował, że wspólnie z minister edukacji Barbarą Nowacką ogłosi projekt związany z nauką o bezpieczeństwie w polskich szkołach. Zapewnił też, że będziemy rozwijać obecność wojska w Krakowie.

fot. Mateusz Łysik Głos24, pixabay

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka