piątek, 21 maja 2021 13:11

Kraków: Jak twórczyni kobiecego obozu Auschwitz-Birkenau uciekła z więzienia Montelupich?

Autor Mirosław Haładyj
Kraków: Jak twórczyni kobiecego obozu Auschwitz-Birkenau uciekła z więzienia Montelupich?

Jedną z największych tajemnic powojennego Krakowa przedstawia film dokumentalny zrealizowany przez Władysława Jurkowa i Gerburg Rohde-Dahl. Polsko-niemiecka produkcja opowiada mało znaną historię komendantki kobiecych obozów koncentracyjnych w Ravensbrück i Auschwitz, która w grudniu 1946 roku uciekła z więzienia Montelupich w Krakowie. Światowa premiera dokumentu „Johanna Langefeld. Historia znikania” odbędzie się na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Prace nad filmem trwały kilka lat. Autorzy filmu dotarli do niepublikowanych dotąd materiałów archiwalnych i filmowych. SS Oberaufseherin Johanna Langefeld w 1938 roku organizowała obóz koncentracyjny dla kobiet w Ravensbrück, a w marcu 1942 roku Heinrich Himmler powierzył jej organizację kobiecego obozu Auschwitz-Birkenau. Po wojnie esesmanka została aresztowana przez aliantów i w ramach ekstradycji niemieckich zbrodniarzy wojennych przekazana polskim władzom.

 SS Oberaufseherin Johanna Langefeld/Materiały filmowe
SS Oberaufseherin Johanna Langefeld/Materiały filmowe

Langefeld miała być sądzona w pierwszym procesie załogi obozu Auschwitz w Krakowie. Dla 23 z 40 skazanych członków załogi SS Auschwitz-Birkenau proces zakończył się wyrokiem śmierci. Langefeld jako najwyższa rangą esesmanka mogła być jedną z nich jednak nigdy nie usiadła na ławie oskarżonych. Co wydarzyło się z Langefeld w grudniu 1946 roku w Krakowie?

Niemieckie nadzorczynie z SS (SS Aufseherin) aresztowane przez aliantów w Bergen Belsen w 1945 r./Materiały filmowe
Niemieckie nadzorczynie z SS (SS Aufseherin) aresztowane przez aliantów w Bergen Belsen w 1945 r./Materiały filmowe

Tajemnicze wydarzenia z przeszłości są punktem wyjścia filmowej opowieści, a śledztwo prowadzone przez autorów stanowi główny wątek narracyjny i podstawę konstrukcji filmu. Autorzy filmu wyruszają w podróż do przeszłości, by wyjaśnić tajemnicę ucieczki Johanny Langefeld z więzienia Montelupich. Na podstawie materiałów archiwalnych i relacji świadków, odkrywają kim była Langefeld i co się wydarzyło, gdy esesmanka zniknęła z krakowskiego więzienia.

Johanna Langefeld/Materiały filmowe
Johanna Langefeld/Materiały filmowe

W ramach realizacji filmu autorzy przeprowadzili wiele wywiadów z byłymi więźniarkami obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Po wojnie krakowskie Koło Ravensbrück skupiało około 120 byłych więźniarek niemieckiego obozu koncentracyjnego. Wiele z nich w czasach stalinowskich musiało ukrywać swą przynależność do polskiego podziemia, by uniknąć represji komunistycznej władzy.

To jeden z pierwszych filmów dokumentalnych poświęconych dramatycznym wydarzeniom z okresu II wojny światowej zrealizowany w koprodukcji polsko-niemieckiej. „Johanna Langefeld. Historia znikania” to opowieść o wojnie z rzadko prezentowanej perspektywy kobiet.

Biskupia Górka egzekucja żeńskiej załogi SS/Materiały filmowe
Biskupia Górka egzekucja żeńskiej załogi SS/Materiały filmowe

Producentem filmu jest Jan Kaczmarski (Arkadia Film). Film powstał w koprodukcji z Rohde Dahl Filmproduktion z Berlina przy wsparciu polskich i niemieckich instytucji filmowych. Film otrzymał dofinansowanie Krakowskiego Funduszu Filmowego.

Pokazy filmu na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym (oficjalny program festiwalu zostanie ogłoszony 20 maja

Film będzie prezentowany w kinach i online w następujących terminach:

PON 31.05 ONLINE 3 10:00
WT 01.06 AGRAFKA 18:00 (Spotkanie z reżyserem filmu + Q&A po projekcji)
CZW 03.06 ONLINE 3 20:00
PT 04.06 KINO POD BARANAMI N 11:30
ŚR 02.06 ONLINE 5 22:00


Tytuł: Johanna Langefeld. Historia znikania (The Disappearance of Johanna Langefeld)
Czas: 53 min
PRODUKCJA: Arkadia Film (Warszawa)
KOPRODUKCJA: Rohde-Dahl Filmproduktion (Berlin), Rundfunk Berlin-Brandenburg (rbb), Mitteldeutscher Rundfunk (MDR), Krakowskie Biuro Festiwalowe
Wsparcie finansowe: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Medienboard Berlin-Brandenburg, Eurimages, Kreatywna Europa, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
REŻYSERIA: Władysław Jurkow, Gerburg Rohde-Dahl

Fot. i inf.: Arkadia Film, materiały filmowe

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka