czwartek, 10 lutego 2022 14:49

Kraków. Ludzkie szczątki w domu znanego malarza

Autor Joanna Obajtek
Kraków. Ludzkie szczątki w domu znanego malarza

W czwartek, 10 lutego podczas remontu Kossakówki znaleziono szczątki kobiety. Zastanawiające jest to, że na tym terenie nie było dawniej cmentarza, więc skąd wzięły się szczątki? Muzeum Sztuki Współczesnej przygotowało film z miejsca archeologicznych odkryć.

W czwartek podczas remontu zabytkowego zespołu dworsko-parkowego Kossakówka badacze odkryli szczątki kobiety, która zmarła mając 25-35 lat w XVI lub XVII wieku. Archeolodzy nie ustalili jednak dokładnej daty i okoliczności jej śmierci.

— Po przeprowadzonych wstępnych badaniach antropologicznych można było określić płeć oraz wiek tej osoby, która została tutaj pochowana. Natomiast jeżeli chodzi o dokładne datowanie oraz przyczynę jej śmierci, nie jesteśmy tego w tym momencie w stanie z całą pewnością stwierdzić - mówi kierownik badań archeologicznych, Szymon Pawlikowski.

Badacze stwierdzili, że grób kobiety znajdował się na głębokości 3,5 metra. Zastanawiające jest jednak to, że na tym terenie nie było dawniej cmentarza, więc skąd wzięły się szczątki?

— Ponieważ obiekt jest nowożytny nie spodziewaliśmy się odkryć na taką skalę – nie kryje zaskoczenia kierownik badań.

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie przygotowało film, który przybliża prace badaczy w Kossakówce.

Badacze odkryli wiele przedmiotów związanych z życiem codziennym mieszkańców Kossakówki oraz osób, które mieszkały tu zanim powstał budynek przy placu. Kossaka 4. Wśród znalezisk były fragmenty naczyń, kafli, monety, zdobione guziki, gwizdek w kształcie ptaszka, pierścień i fajki. Odkryto także kamienną drogę o długości 4 metrów.

— Najciekawszy z tych przedmiotów jest gwizdek w kształcie ptaszka, taki sam jakie można nawet dzisiaj kupić w Krakowie jako pamiątkę. Gwizdek te datowany jest mniej więcej na XVI/XVII wiek, więc możemy spokojnie powiedzieć, że już wtedy ta tradycja istniała - podkreśla archeolog Patryk Sewoluk.

Kossakówka to neogotycki dworek, od 1869 roku dom rodziny Kossaków. Dom przy placu Latarnia (nazwę placu zmieniono po śmierci malarza w 1899 roku) zakupił nestor rodu Juliusz Kossak, który zamieszkał tam wraz z żoną i pięciorgiem dzieci. Kossakówka była miejscem spotkań inteligencji i sfer artystycznych Krakowa. Można tam było spotkać: Adama Asnyka, Henryka Sienkiewicza, Stanisława Witkiewicza, Józefa Chełmońskiego, Juliana Fałata, Juliana Tuwima, Boya, Józefa Conrada, Ignacego Paderewskiego i wielu innych, znanych artystów malarzy, muzyków, pisarzy i aktorów.

W roku 1884 willę przejął od ojca syn Wojciech. Od tej pory w Kossakówce były już dwie pracownie dwóch wybitnych polskich malarzy. Kossakówka stała się domem rodzinnym dla następnego pokolenia tej artystycznej rodziny, dzieci Wojciecha: Jerzego Kossaka, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec.

W roku 1942 po śmierci Wojciecha dom przejął jego syn Jerzy, który mieszkał tam ze swoją córką Marią z pierwszego małżeństwa, z drugą żoną Elżbietą Dzięciołowską-Śmiałowską i córkami z drugiego małżeństwa – Glorią i Simoną.

Po wojnie groziło Kossakówce wyburzenie, ale wdowa po Jerzym Kossaku, Elżbieta doprowadziła do uznania Kossakówki za pamiątkę narodową. Dwór w 1960 roku został wpisany do rejestru zabytków, ale sukcesywnie niszczał. Zrujnowaną willę odkupiło od właścicieli miasto Kraków. Zabytkowy zespół dworsko-parkowy, który od 3 lat należy do Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie obecnie jest remontowany. Instytucja chce stworzyć w budynku prezentację dokonań rodziny słynnych malarzy.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka