piątek, 19 marca 2021 13:49

Kraków. Ruszył szpital tymczasowy w EXPO. Czy jest aż tak źle?

Autor Aleksandra Tokarz
Kraków. Ruszył szpital tymczasowy w EXPO. Czy jest aż tak źle?

- Mieliśmy nadzieję, że ten moment nie nastąpi. Jednakże epidemia znów pokazuje nam swoje nieprzewidywalne i groźne oblicze – mówił podczas dzisiejszego briefingu prasowego wojewoda Małopolski Łukasz Kmita. W Krakowie otwarto szpital tymczasowy w hali EXPO. Przygotowano tam 66 łóżek dla zakażonych koronawirusem, w tym 10 stanowisk intensywnej terapii.

Pierwsi pacjenci będą mogli trafić do szpitala jeszcze dzisiaj. Obiekt jest przygotowany i wyposażony, tak, aby zapewnić pacjentom profesjonalną opiekę. Od dziś pod kątem hospitalizacji pacjentów z COVID-19 będą tu udostępnione 2 moduły (66 łóżek, w tym 10 respiratorowych). Chorymi opiekować się będzie kadra szpitala patronackiego, którym jest Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie.

Szpital powstawał niemal od podstaw. - To było nie lada wyzwanie koncepcyjne i logistyczne. Na szpital został przekształcony obiekt, który wcześniej pełnił zupełnie inne funkcje. Nie było łatwo, bo przecież przecieraliśmy szlaki. Lista zagadnień, która wymagała rozwiązania, jest bardzo długa: od kwestii oświetlenia przy łóżkach chorych, przez wyżywienie, po stworzenie stanowisk respiratorowych – mówił wojewoda.

Powstanie szpitala tymczasowego w krakowskiej hali EXPO kosztowało ponad 8 mln złotych. Obiekt, w sytuacji kryzysowej, może zorganizować do 400 łóżek.

Jego działanie wspierać będzie Wojsko: 5 ratowników medycznych, 17 ratowników posiadających uprawnienia KPP (kwalifikowana pierwsza pomoc), 15 żołnierzy do zabezpieczenia logistycznego, 2 pojazdy transportowe wraz z kierowcami. Główne zaangażowane jednostki to 6 Brygada Powietrznodesantowa wspierana przez 11 Małopolską Brygadę Obrony Terytorialnej. Żołnierze będą pomagać cywilnemu personelowi medycznemu w leczeniu pacjentów chorych na COVID-19, zabezpieczać transport wewnętrzny w szpitalu oraz zaopatrywanie szpitala z zewnętrznych źródeł.

Swoje wsparcie zapowiedział Narodowy Instytut Onkologii. Centrum oddeleguje do szpitala tymczasowego w CUMRiK-u kilka pielęgniarek. Ewentualne wsparcie personelu lekarskiego mogłoby zostać zrealizowane w formie zabezpieczenia wybranych dyżurów.

W związku z przewidywanym dalszym zwiększaniem się potrzeb dotyczących wyjazdów ZRM-ów podjęto decyzję o zwiększeniu liczby karetek funkcjonujących w Małopolsce. Ostateczna liczba dodatkowych ZRM-ów, które wesprą system PRM, jest ustalana z Ministerstwem Zdrowia, ale będzie ich 17. Zmiany będą dotyczyć zwiększenia liczby ZRM-ów lub wydłużenia czasu działania już funkcjonujących.

Będzie kolejny szpital tymczasowy w Małopolsce. Wojewoda podjął decyzję
Już wkrótce wznowiona zostanie działalność szpitala tymczasowego w Krynicy-Zdroju. Taką decyzję podjął wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
koronawirus najnowsze informacje

fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka