czwartek, 24 lutego 2022 09:17

Kraków solidarny z Ukrainą. Prezydent Majchrowski wystosował odezwę

Autor Mirosław Haładyj
Kraków solidarny z Ukrainą. Prezydent Majchrowski wystosował odezwę

Władimir Putin wygłosił o 5:50 czasu moskiewskiego przemówienie, w którym poinformował o rozpoczęciu „operacji militarnej” na Ukrainie. Chwilę później w Kijowie wybuchły pierwsze pociski. Prezydent Majchrowski wystosował specjalną odezwę.

Prezydent Krakowa przekazał swoim ukraińskim miastom partnerskim, którym są Kijów i Lwów, oraz wszystkim Ukraińcom wyrazy solidarności i gotowości wsparcia.

Poniżej prezentujemy pełną treść odezwy.

Szanowni Państwo,
z ogromnym niepokojem śledzę informacje z Ukrainy. To, co się dzieje za naszą wschodnią granicą to olbrzymia tragedia dla obywateli tego kraju.
Jesteśmy w stałym kontakcie zarówno z wojewodą, rządem, jak i stowarzyszeniami ukraińskimi, bo trzeba pamiętać, że Ukraińców mamy w Krakowie już prawie 100 tysięcy. Spodziewamy się, że, być może, część z nich będzie chciała sprowadzić tu rodziny, aby zapewnić im bezpieczeństwo.
Wspólnie z rządem typujemy miejsca, w których uchodźcy będą mogli znaleźć schronienie. Ze stowarzyszeniami ukraińskimi rozmawiamy o formach pomocy, jakie mogą być potrzebne przybyszom. Wierzę, że pomoc będą nieść nie tylko instytucje państwowe i samorządowe, ale także krakowianie, którzy wielokrotnie udowodnili, że nie są obojętni na ludzkie tragedie.
W ramach solidarności z Ukrainą, wystosowałem kilka dni temu listy do swoich ukraińskich kolegów i partnerów – Mera Kijowa, Witalija Kłyczko oraz Mera Lwowa, Andrija Sadowego.
Dziś, gdy już wiemy, że wojna stała się faktem, podtrzymuję swoją deklarację o solidarności i gotowości pomocy.
Jacek Majchrowski
Prezydent Miasta Krakowa

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Kraków

Kraków - najnowsze informacje