wtorek, 25 sierpnia 2020 10:31

Kraków: Wirtualne ALTernatywne zwiedzanie. Na czym polega?

Autor Justyna Niemiec
Kraków: Wirtualne ALTernatywne zwiedzanie. Na czym polega?

Już po raz drugi odbędzie się wirtualne wydarzenie, dzięki któremu można zwiedzać nieznane zakątki Krakowa bez wychodzenia z domu. W programie przewidziana jest także dyskusja z oprowadzającym.

Spacer jest organizowany w ramach działalności artystycznej FestivALT, stworzonej przez międzynarodową grupę złożoną z żydowskich artystów i aktywistów, dla których centralnym punktem odniesienia są współczesne kwestie Żydów w Polsce.

FestivALT jest to przedsięwzięcie z pogranicza sztuki i aktywizmu, ponieważ łączy teatr, sztuki wizualne, akcje miejskie oraz rozmowę z publicznością. Promuje nowe sposoby myślenia i łamie stereotypy.

W tym roku realizowana jest seria czterech alternatywnych spacerów pod nazwą ALT Tours. Wszystkie wpisują się w przewodni motyw organizacji - „Widzialne Niewidziane” i ukazują przemilczenia, pustki i złożoności żydowskiej pamięci w przestrzeni miasta.

Wirtualne wycieczki odbywają się seriami po 3, aby ująć różne strefy czasowe.

Pierwsze zwiedzanie jest już za nami - Kazimierz Unseen - poruszało kwestie problemów gentryfikacji i masowej turystyki w byłej dzielnicy żydowskiej w Krakowie.

W najbliższy weekend odbędą się dwa tematyczne spacery, również w formie online - w sobotę o godzinie 19:00, natomiast w niedzielę o 12:00.

Podczas nich będzie można odwiedzić Płaszów, gdzie potomek Ocalałego z obozu nazistowskiego KL Płaszów i jednocześnie członek grupy FestivALT, opowie historię tego terenu Krakowa. Z racji pochodzenia przewodnika, całość będzie prowadzona w języku angielskim.

W niedzielę, 6 września o godzinie 19:00 wybierzemy się na ostatni spacer dotyczący Płaszowa.

W następnej odsłonie wirtualnej wycieczki pojawi się Podgórze, gdzie planowane jest odwiedzenie terenów getta oraz Muzeum Etnograficznego, znajdującego się w budynku byłej żydowskiej szkoły.

W przyszłości organizatorzy chcą rozbudować projekt o wycieczki po innych miejscach.

Osoby, które nie posługują się biegle językiem angielskim nie powinny się martwić! Wydarzenia, organizowane przez FestivALT są zawsze tłumaczone na żywo i dostępne zarówno dla osób anglo- jak i  polsko-języcznych. Twórcy wciąż pracują nad odpowiednią technologią, w związku z czym istnieje nadzieja, że chociaż jeden spacer po Płaszowie uda się zrealizować z tłumaczeniem na język polski.

Czas trwania wycieczki: 60 minut + dyskusja.

Forma spaceru to odwiedzanie wspomnianych miejsc na żywo, z przewodnikiem, w oparciu o wcześniej nagrany i zmontowany materiał filmowy wysokiej jakości. Można powiedzieć, że jest taki film, ale z narracją na żywo. Będzie także okazja do zadawania pytań oraz wchodzenia w dyskusję z innymi osobami, biorącymi udział w tym przedsięwzięciu.

Pewnie ciekawi Was skąd pomysł na takie odkrywanie mniej znanych części miasta? Postanowiliśmy sprawdzić to u źródła. Odpowiedzi udzieliła nam jedna z organizatorek FestivALT.

Od kilku lat oferujemy ALTernatywne zwiedzanie żydowskim meleksem w Krakowie. To nasza odpowiedź na masową turystykę, która zamieniła dzielnicę żydowską Krakowa w żydowski Disneyland, wypełniony dziesiątkami meleksów, emitujących dla pasażerów informacje o historii dzielnicy: na ogół bardzo powierzchowne i często nawet nieprawdziwe. - mówi Magda Rubenfeld Koralewska - Zwiedzanie meleksem polega na oglądaniu na żywo obrazu, natomiast oprowadzanie jest nagrane. W naszej wersji Covidowej odwróciliśmy tę koncepcję – nagrany jest obraz, natomiast przewodnik jest na żywo. W ten sposób jest to de facto sztuka na żywo, tylko doświadczana online.

Zwiedzanie jest całkowicie darmowe. Jednorazowo może w nim uczestniczyć maksymalnie 100 osób. Mimo, że jest to wydarzenie organizowane online - obowiązują rezerwacje pod adresem: https://bit.ly/plaszow

Poniżej możecie obejrzeć zapowiedź spaceru.

Info: Biuro prasowe FestivALT   foto: Facebook/FestivALT

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka