25 marca odbyło się 128. walne zgromadzenie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa (TMHiZK). W siedzibie Muzeum Krakowa przy Rynku Głównym uroczyście wręczono Nagrodę im. Klemensa Bąkowskiego, przyznawaną za wybitne zasługi w pracy naukowej i działania na rzecz Krakowa. Tegoroczną laureatką została Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk. Wtorkowe spotkanie miało wyjątkowe znaczenie jeszcze z jednego powodu – było ostatnim walnym zgromadzeniem, któremu jako prezes TMHiZK przewodniczył prof. Jacek Purchla.
Doceniona za wieloletnie zaangażowanie
TMHiZK, jako jedna z najstarszych organizacji pozarządowych w Polsce, nieprzerwanie od 1897 roku zajmuje się badaniem i propagowaniem wiedzy o Krakowie. Nagroda im. Klemensa Bąkowskiego to prestiżowe wyróżnienie dla osób zasłużonych dla dziedzictwa miasta. Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk od 40 lat zajmuje się konserwacją zabytków Krakowa. Obecnie kieruje Wydziałem Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim.
W latach 1994-2009, jako przedstawicielka Zarządu Rewaloryzacji Zespołów Zabytkowych Krakowa, nadzorowała prace konserwatorskie przy najważniejszych obiektach, w tym na Wawelu, w Katedrze Wawelskiej, Sukiennicach, kościele Karmelitów na Piasku czy Muzeum Czartoryskich.
Kapituła nagrody podkreśliła, że laureatka przez dekady wykazywała się niezwykłą troską o zabytki miasta i wspierała podmioty mające trudności w realizacji projektów konserwatorskich. „Efekty jej działalności widoczne są w każdym zakątku coraz piękniejszego Krakowa” – podsumowano w uzasadnieniu decyzji.

Tradycja nagrody i wkład Klemensa Bąkowskiego
Nagroda im. Klemensa Bąkowskiego, wybitnego badacza historii Krakowa i współzałożyciela TMHiZK, jest przyznawana za wybitne zasługi dla miasta. Bąkowski w testamencie przekazał Towarzystwu swoją kamienicę przy ulicy Św. Jana 12, która po renowacji dzięki wsparciu Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa służy organizacji do dziś.
Nagroda składa się z 10 tysięcy złotych oraz statuetki zaprojektowanej przez prof. Czesława Dźwigaja.

Podziękowanie dla prof. Jacka Purchli
Tegoroczna uroczystość miała szczególny charakter, ponieważ była ostatnim walnym zgromadzeniem prowadzonym przez prof. Jacka Purchlę jako prezesa TMHiZK. W laudacji na cześć laureatki podkreślał jej nieoceniony wkład w ochronę dziedzictwa Krakowa.
- Czytaj także:

Prof. Purchla jest członkiem TMHiZK od 1979 roku, pełniąc kolejno funkcje sekretarza, wiceprezesa (przez 28 lat), a od 2015 roku – prezesa. W trakcie swojej kadencji zorganizowano ponad 450 posiedzeń Wydziału z czego ponad stu przewodniczył osobiście. Aktywnie wspierał rozwój Towarzystwa. Prof. Purchla pozostaje redaktorem „Rocznika Krakowskiego”, a jako wiceprezydent Europa Nostra wspierać będzie dalej działalność regionalnego centrum tej organizacji – Huba Dziedzictwa Europa Nostra – którego operatorem jest krakowskie Towarzystwo. Prof. Purchla został podczas posiedzenia wybrany został także honorowym członkiem TMHiZK.
Podczas wystąpienia na zakończenie walnego zgromadzenia były prezes podkreślił: „choć misja Towarzystwa jest ponadczasowa, to w ciągu pół wieku zmieniał się szybko świat i zmieniał się Kraków. Towarzystwo cały czas starało się za tymi zmianami nadążać i jest dziś instytucją kompletną, otwarta na świat i na zmiany”. Jego zdaniem nadszedł czas, by stery przejęło kolejne pokolenie miłośników Krakowa.
Nowy prezes TMHiZK zostanie wybrany 26 marca 2025 roku.
- Czytaj także:

Fot.: Katarzyna Jagodzińska