środa, 26 marca 2025 13:01, aktualizacja 3 dni temu

Kraków: Wręczenie nagrody im. Klemensa Bąkowskiego za zasługi dla miasta i zmiana na stanowisku prezesa TMHiZK

Autor Mirosław Haładyj
Kraków: Wręczenie nagrody im. Klemensa Bąkowskiego za zasługi dla miasta i zmiana na stanowisku prezesa TMHiZK

25 marca odbyło się 128. walne zgromadzenie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa (TMHiZK). W siedzibie Muzeum Krakowa przy Rynku Głównym uroczyście wręczono Nagrodę im. Klemensa Bąkowskiego, przyznawaną za wybitne zasługi w pracy naukowej i działania na rzecz Krakowa. Tegoroczną laureatką została Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk. Wtorkowe spotkanie miało wyjątkowe znaczenie jeszcze z jednego powodu – było ostatnim walnym zgromadzeniem, któremu jako prezes TMHiZK przewodniczył prof. Jacek Purchla.

Doceniona za wieloletnie zaangażowanie

TMHiZK, jako jedna z najstarszych organizacji pozarządowych w Polsce, nieprzerwanie od 1897 roku zajmuje się badaniem i propagowaniem wiedzy o Krakowie. Nagroda im. Klemensa Bąkowskiego to prestiżowe wyróżnienie dla osób zasłużonych dla dziedzictwa miasta. Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk od 40 lat zajmuje się konserwacją zabytków Krakowa. Obecnie kieruje Wydziałem Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim.

W latach 1994-2009, jako przedstawicielka Zarządu Rewaloryzacji Zespołów Zabytkowych Krakowa, nadzorowała prace konserwatorskie przy najważniejszych obiektach, w tym na Wawelu, w Katedrze Wawelskiej, Sukiennicach, kościele Karmelitów na Piasku czy Muzeum Czartoryskich.

Kapituła nagrody podkreśliła, że laureatka przez dekady wykazywała się niezwykłą troską o zabytki miasta i wspierała podmioty mające trudności w realizacji projektów konserwatorskich. „Efekty jej działalności widoczne są w każdym zakątku coraz piękniejszego Krakowa” – podsumowano w uzasadnieniu decyzji.

128. walne zgromadzenie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa/Fot.: Katarzyna Jagodzińska
128. walne zgromadzenie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa/Fot.: Katarzyna Jagodzińska

Tradycja nagrody i wkład Klemensa Bąkowskiego

Nagroda im. Klemensa Bąkowskiego, wybitnego badacza historii Krakowa i współzałożyciela TMHiZK, jest przyznawana za wybitne zasługi dla miasta. Bąkowski w testamencie przekazał Towarzystwu swoją kamienicę przy ulicy Św. Jana 12, która po renowacji dzięki wsparciu Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa służy organizacji do dziś.

Nagroda składa się z 10 tysięcy złotych oraz statuetki zaprojektowanej przez prof. Czesława Dźwigaja.

128. walne zgromadzenie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa/Fot.: Katarzyna Jagodzińska
128. walne zgromadzenie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa/Fot.: Katarzyna Jagodzińska

Podziękowanie dla prof. Jacka Purchli

Tegoroczna uroczystość miała szczególny charakter, ponieważ była ostatnim walnym zgromadzeniem prowadzonym przez prof. Jacka Purchlę jako prezesa TMHiZK. W laudacji na cześć laureatki podkreślał jej nieoceniony wkład w ochronę dziedzictwa Krakowa.

  • Czytaj także:
Kraków dba o swoje zabytki? Prof. Purchla: Żyjemy w miękkim państwie
Z okazji 125. rocznicy istnienia Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa porozmawialiśmy z jego prezesem, prof. Jackiem Purchlą.

Prof. Purchla jest członkiem TMHiZK od 1979 roku, pełniąc kolejno funkcje sekretarza, wiceprezesa (przez 28 lat), a od 2015 roku – prezesa. W trakcie swojej kadencji zorganizowano ponad 450 posiedzeń Wydziału z czego ponad stu przewodniczył osobiście. Aktywnie wspierał rozwój Towarzystwa. Prof. Purchla pozostaje redaktorem „Rocznika Krakowskiego”, a jako wiceprezydent Europa Nostra wspierać będzie dalej działalność regionalnego centrum tej organizacji – Huba Dziedzictwa Europa Nostra – którego operatorem jest krakowskie Towarzystwo. Prof. Purchla został podczas posiedzenia wybrany został także honorowym członkiem TMHiZK.

Podczas wystąpienia na zakończenie walnego zgromadzenia były prezes podkreślił: „choć misja Towarzystwa jest ponadczasowa, to w ciągu pół wieku zmieniał się szybko świat i zmieniał się Kraków. Towarzystwo cały czas starało się za tymi zmianami nadążać i jest dziś instytucją kompletną, otwarta na świat i na zmiany”. Jego zdaniem nadszedł czas, by stery przejęło kolejne pokolenie miłośników Krakowa.

Nowy prezes TMHiZK zostanie wybrany 26 marca 2025 roku.

  • Czytaj także:
Prof. Purchla: „Wyjazd pierwszej lokomotywy był spóźnionym triumfem”. Krakowska kolej ma już 175 lat!
175 lat temu z Krakowa w trasę wyruszył pierwszy pociąga pasażerski. – Wyjazd był spóźnionym triumfem, ale był ważny dla Krakowa – mówi prof. Purchla.

Fot.: Katarzyna Jagodzińska

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka