poniedziałek, 14 lutego 2022 15:03

Kraska: Mamy dwa nowe subwarianty Omikronu

Autor Katarzyna Jamróz
Kraska: Mamy dwa nowe subwarianty Omikronu

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w poniedziałkowej rozmowie z Polskim Radiem 24 ocenił, że koronawirus zostanie z nami na dłużej. Dodatkowo stwierdził, że wirus tak łatwo nie odejdzie z naszej codzienności.

W trakcie rozmowy Waldemar Kraska zaapelował, by niższe statystyki wykrytych i potwierdzonych zakażeń koronawirusa nie uśpiły naszej czujności. W Polsce obecnie dominuje wariant Omikron, którego odsetek w wykrytych próbkach wynosi już 96 procent. Wiceminister zaznaczył, że jest to bardzo zakaźny wariant.

– W naszych statystykach nie widzimy wszystkich osób, bo Polacy testują się także indywidualnie, te badania nie są wprowadzane do systemu

– powiedział.

Nowe subwarianty Omikronu

Jak poinformował Kraska, w tej chwili mamy dwa nowe subwarianty Omikronu, które również występują w Polsce. Nie wiadomo jeszcze jaki dają przebieg choroby.

– Koronawirus tak łatwo nie odejdzie z naszej codzienności, więc chyba musimy się nauczyć z nim na co dzień żyć

– podsumował.

Wiceminister zwrócił uwagę na to, że niepokojący przebieg zakażeń obecnie widoczny jest u najmłodszych. Waldemar Kraska podkreślił, że na groźne powikłania po zakażeniu Covid-19 szczególnie narażone są dzieci do piątego roku życia, które na razie nie mogą być zaszczepione.

– Niestety nawet najmłodsi pacjenci trafiają pod respirator. Ponieważ ich układ immunologiczny nie jest jeszcze w pełni wykształcony, a nie możemy jeszcze go wspierać szczepionkami

– skomentował.

Wiceszef resortu podkreślił, że nawyki takie jak dystans, dezynfekcja, maseczka, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić powinny zostać z nami na dłużej. Waldemar Kraska odniósł się również do przebiegu pandemii w najbliższych miesiącach. Przekazał, że według prognoz Ministerstwa Zdrowia, na początku lub w połowie marca przypadków zakażenia koronawirusem i osób hospitalizowanych będzie mniej.

Wiceminister dodał również, że w okresie wiosennym i letnim liczba zakażeń będzie mniejsza.

– Trudno wyrokować, co będzie na jesieni, czy będzie nowy mutant

– ocenił Waldemar Kraska.

Inf.: Puls Medycyny

Fot: Kancelaria Sejmu/Twitter

koronawirus

koronawirus - najnowsze informacje