sobota, 11 grudnia 2021 11:58

Waldemar Kraska o zgonach i skutkach ubocznych po podaniu szczepionki

Autor Mirosław Haładyj
Waldemar Kraska o zgonach i skutkach ubocznych po podaniu szczepionki

W Polsce podano już 43 mln dawek szczepionek przeciw Covid-19 i zgłoszono 16 tys. niepożądanych odczynów poszczepiennych. Większość z nich była łagodna.

Waldemar Kradka poinformował, że 85,1 proc. odczynów poszczepiennych w Polsce miało łagodny charakter. Najczesciej były to ból w miejscu ukłucia i zaczerwienianie.

– Nie ma ani jednego zgonu, który miałby związek z podaniem szczepionki przeciw COVID-19. Podkreślam, nikt w Polsce nie zmarł z powodu podania szczepionki przeciwko COVID-19

– powiedział wiceminister i dodał:

– 33 przypadki śmierci, mają zbieżność czasową z podaniem szczepionki, ale nie jest to udowodniony wpływ, że zgon był po podaniu szczepionki.

W Polsce pełną dawką zaszczepiło się 20,6 mln osób, co stanowi 53,7 proc. zaszczepienia populacji.

Waldemar Kraska poinformował, że spośród osób w pełni zaszczepionych około 13 proc. zakaziły się koronawirusem, z kolei 6,3 proc. zgonów dotyczy osób całkowicie zaszczepionych.

– Liczba zakażeń w Polsce od momentu rozpoczęcia szczepień drugą dawką, to jest 2 mln 20 tys. osób. Liczba zakażeń wśród zaszczepionych, po upływie 14 dni od przyjęcia drugiej dawki, to 259 tys. 120 osób, czyli wartość procentowa osób, które były zaszczepione w pełni, a zachorowały, to 12,8. Na 10 osób zakażonych, 9 osób to były osoby niezaszczepione

– wyliczał wiceminister zdrowia.

Inf.: PAP

Polska

Polska - najnowsze informacje