czwartek, 20 sierpnia 2020 10:54

Krynica Zdrój nie chce być „czerwoną strefą”. Czy radnym uda się coś zdziałać?

Autor Aleksandra Tokarz
Krynica Zdrój nie chce być „czerwoną strefą”. Czy radnym uda się coś zdziałać?

Sądecczyzna od 6 sierpnia znajduje się w „czerwonej strefie”. Wraz z nią Krynica-Zdrój, która w związku z tym odnotowuje spadek ruchu turystycznego. Słynne z licznych uzdrowisk miasto chce tą sytuację zmienić. Czy Krynicy-Zdrój uda się opuścić „czerwoną strefę”?

Wraz z ograniczeniami wprowadzonymi przez Ministerstwo Zdrowia ruch turystyczny w Krynicy-Zdroju całkowicie ustał. Nie ma przede wszystkim kuracjuszy, którzy, szczególnie w okresie letnim, chętnie odwiedzali miasto.  Ma to związek z zamknięciem sanatoriów, do którego doszło po tym, jak powiat nowosądecki trafił do czerwonej strefy.

Sytuacji chcą zaradzić kryniccy radni. Wystosowali list do Wojewody Małopolskiego, w którym proszą o rozważenie zasadności wprowadzenia restrykcji.

„Po wprowadzeniu czerwonej strefy na Sądecczyźnie, mieszkańcy innych regionów masowo odwołują rezerwacje pobytu w podsądeckich uzdrowiskach. Taką strefę turyści jednoznacznie utożsamiają z zagrożeniem ich zdrowia i życia” - czytamy już na początku listu.

Radni zauważają, że na terenie krynickiej gminy, która od Nowego Sącza oddalona jest aż o 40 kilometrów, do dnia dzisiejszego odnotowano 65 przypadków zakażenia koronawirusem, co stanowi jedynie 0,4% jej mieszkańców.

W dalszej części listu Kryniccy radni wskazują odsetek zachorowań w trzech, najpopularniejszych uzdrowiskach na terenie powiatu nowosądeckiego – Krynicy-Zdrój, Muszyny i Piwnicznej-Zdrój. W tych trzech miejscowościach liczba zachorowań jest jeszcze mniejsza i wynosi zaledwie 0,27% na 40 tys. mieszkańców gmin.

„Włączenie uzdrowisk do czerwonej strefy całkowicie pozbawia je napływu turystów, a tym samym środków do życia dla ich mieszkańców, którzy w zdecydowanej większości utrzymują się z turystyki” - podkreślają radni.

Krynica-Zdrój, w związku z czerwoną strefą, w jakiej się znajduje, już straciła najważniejsze wydarzenie, które organizowane było tam co roku. Forum Ekonomiczne zostało przeniesione do Karpacza. Pod znakiem zapytania wciąż stoi organizacja Festiwalu Biegowego.

Mimo wprowadzenia obostrzeń sytuacja w powiecie nowosądeckim wciąż nie jest ciekawa. Dziś przybyło tam kolejnych 15 zachorowań. Aktywnie chorych jest 1038 osób.

koronawirus najnowsze informacje

fot. UM Krynica Zdrój

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje