czwartek, 15 kwietnia 2021 12:03

Kuchnie w sądeckich internatach do likwidacji. „Czy powinniśmy oszczędzać na dzieciach?”

Autor Aleksandra Tokarz
Kuchnie w sądeckich internatach do likwidacji. „Czy powinniśmy oszczędzać na dzieciach?”

- Dostępność do ciepłych posiłków była jednym z głównych czynników,  jakimi kierowała się młodzież przy wyborze szkoły– tłumaczy Iwona Mularczyk. 1 września kuchnie w trzech miejskich internatach mają jednak zostać zlikwidowane i zastąpione cateringiem.

Zlikwidowane mają zostać kuchnie działające przy internatach I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Długosza, Zespołu Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej oraz Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych im. gen. Józefa Kustronia. Do tych placówek posiłki mają być od 1 września dostarczane w formie cateringu.

- Każdy kto ma dzieci i kogo dzieci chodzą do szkoły wie, jak ważne jest bezpieczeństwo. Wysyłamy dzieci do szkoły, nie tylko po zdobycie wiedzy, ale wiemy, że czują się one bezpieczne, mają opiekę i wsparcie. Rodzice wysyłając dzieci do sądeckich szkół sugerowali się tym, że te szkoły mają tez internaty i mają kuchnie, gdzie wydawane są zdrowe, zbilansowane posiłki. Czy możemy zastąpić to cateringiem? Czy powinniśmy oszczędzać na dzieciach? Na ich spokojnym chodzeniu do szkoły, bo wiedzą, że gdy wrócą będą mieć ciepły posiłek? Czy na tym należy oszczędzać? Na pewno nie tędy droga – mówiła podczas dzisiejszej konferencji prasowej przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza Iwona Mularczyk.

Rada Miasta otrzymała petycję, podpisaną przez rodziców 17 uczniów. W niej apel, aby nie likwidować kuchni. Decyzja już jednak zapadła. Dyrektorzy poszczególnych internatów mają sami wybrać firmy cateringowe, które zajmą się dostarczaniem posiłków uczniom.

Decyzja podyktowana względami ekonomicznymi - wysokimi kosztami, związanymi z funkcjonowaniem kuchni, z których obecnie nie korzystają uczniowie. Nie ma też całkowitej pewności, że młodzież wróci do nauki stacjonarnej od września.

Na Sądecczyźnie stawiają na bezpieczeństwo. „Takie miejsca powstaną w każdej gminie”
Wszystko po to, aby poprawić bezpieczeństwo mieszkańcom Powiatu Nowosądeckiego, szczególnie w rejonach szkół, kościołów, sklepów, miejsc, w których odbywają się spotkania sportowe.

fot. ilustracyjne/pixabay

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje