czwartek, 30 czerwca 2022 06:35

Lampy LED do roślin - o czym mowa w praktyce?

Autor Artykuł sponsorowany
Lampy LED do roślin - o czym mowa w praktyce?

Światło to jeden z najważniejszych składników wzrostu roślin. Niestety w wielu przypadkach, zapewnienie odpowiedniego nasłonecznienia nie jest możliwe - lub przynajmniej trudne do zrealizowania. W takich przypadkach warto sięgnąć po specjalne lampy LED do roślin. W jaki sposób działają? O tym przeczytasz w tekście.

Co to są lampy LED do roślin?

LED to skrót od angielskiej nazwy light-emitting diode. W praktyce diody LED to półprzewodniki, które emitują światło, gdy przepływa przez nie prąd elektryczny. Jest to proces zwany elektroluminescencją, który w przeciwieństwie do innych żarówek wytwarza użyteczne, spójne światło, a nie ciepło. Technologia ta jest znana od lat 50. ubiegłego wieku, ale dopiero niedawno dostrzeżono jej potencjał w ogrodnictwie.

Oświetlenie roślin LED stało się popularne w ostatnim czasie, ponieważ jest w stanie dawać efekty podobne do tradycyjnych lamp fluorescencyjnych, jednak w przeciwieństwie do świetlówek, lampy LED nie zawierają szkodliwej rtęci.

W swoim wyglądzie, lampy LED do roślin używane w ogrodnictwie nie różnią się wiele od wyglądu podobnego oświetlenia wykorzystywane w domu. Powszechnie są wykorzystywane zarówno przy uprawie małych roślin doniczkowych, jak i dużych upraw.

Dlaczego warto kupić lampę LED do roślin?

Powodów jest przynajmniej kilka. Przede wszystkim Lampy do roślin LED to doskonały sposób na zapewnienie roślinom doniczkowym dobrej kondycji przez cały rok. Mogą one pomóc w utrzymaniu zdrowia roślin domowych i zapewnić im dodatkowy zastrzyk światła w okresie zimowym, kiedy trudniej o odpowiednią ilość naturalnego światła.

Dodatkowo zapewniają bardziej przewidywalne rezultaty - są tańsze w eksploatacji, zużywają mniej energii elektrycznej i nie wytwarzają ciepła. Są przy tym bardziej wydajne. Przeciętna lampa LED może działać od 20 000 do 50 000 godzin, dzięki czemu nie ma konieczności, tak częstych wymian, jak to ma miejsce w przypadku innych typów oświetlenia.

Specjalne lampy LED dla roślin mogą być również zdrowsze dla samych roślin niż tradycyjne lampy, które emitują promienie UV, powodujące brązowienie liści.

Podsumowanie

Lampy LED do roślin cieszą się coraz większą popularnością wśród ogrodników. Nic w tym dziwnego - oferują długą listę zalet. Przede wszystkim są dużo bardziej wydajne niż zwykłe żarówki, co pozwala optymalizować koszty związane z uprawą. Dodatkowo są także zdrowsze dla samych kwiatów, ponieważ nie zawierają rtęci i nie emitują szkodliwego dla roślin promieniowania UV.

Technologia - najnowsze informacje