wtorek, 11 czerwca 2019 07:54

Łapanów. Uczniowie CKZiU w Łapanowie doskonalą umiejętności zawodowe we Włoszech

Autor Mirosław Haładyj
Łapanów. Uczniowie CKZiU w Łapanowie doskonalą umiejętności zawodowe we Włoszech

25 maja 2019 roku grupa 23 uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. św. Jana Pawła II w Łapanowie, wraz z dwoma opiekunami, przebywa obecnie na czterotygodniowej praktyce zawodowej w Bolonii. Wyjazd zorganizowany został w związku z realizacją projektu pn. „Włoska mobilność – fundamentem europejskiej kariery”, finansowanego z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+, Akcja 1: Mobilność edukacyjna. Partnerem naszej szkoły jest YouNet z siedzibą w Bolonii.

Uczestnicy projektu nie tylko zwiększą swoje kompetencje zawodowe i interpersonalne, ale również poszerzą swoją świadomość międzykulturową. Zagraniczne praktyki umożliwią im zapoznanie się z europejskimi standardami pracy oraz nowymi osiągnięciami technologicznymi.

W stażach zagranicznych biorą udział uczniowie kształcący się w zawodach: technik logistyk, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik rolnik i technik organizacji reklamy.

Przed wyjazdem uczestnicy wzięli udział w obowiązkowych zajęciach językowo-pedagogiczno-kulturowych, których celem było przygotowanie do mobilności zagranicznej. Młodzież poznała słownictwo danej branży w języku angielskim i włoskim, a także przygotowana została do komunikacji codziennej. Uczniowie poznali zasady savoir-vivre, obyczaje, tradycje i normy kulturowe panujące we Włoszech. Zajęcia z pedagogiem szkolnym podniosły ich motywację oraz przygotowały psychicznie do kilkutygodniowego rozstania z bliskimi. Uczniowie poznali również strukturę dokumentu Europass-CV, dzięki czemu w przyszłości będą mogli w przejrzysty i ciekawy sposób zaprezentować swoją osobę tworząc Curriculum Vitae według europejskich standardów.

Jak pokazują pierwsze dni pobytu w Bolonii młodzież ma ciekawie zorganizowany czas. Wyjazd do Włoch, oprócz doświadczeń związanych z wykonywaniem zadań stażowych, doskonaleniem umiejętności komunikacji w języku angielskim czy włoskim, to dla uczniów również wspaniała okazja poznania historii, kultury oraz zwyczajów tego regionu.

Zapraszamy do obejrzenia galerii.

Fot. i inf.: UG Łapanów

Bochnia - najnowsze informacje