środa, 15 grudnia 2021 11:18

Tragiczny finał poszukiwań w górach

Autor Edyta Sowa
Tragiczny finał poszukiwań w górach

13 grudnia br. po Słowackiej stronie Tatr zeszła lawina. Zdarzyło się to miedzy masywem Ostredoka, a szczytem o nazwie Krížna. Oprócz Słowackich służb ratunkowych na miejsce wezwano TOPR.

Lawina porwała dwóch skialpinistów, zostali oni całkowicie zasypani, nie mieli niestety przy sobie detektorów, które pozwoliłby ich odszukać szybciej. Cała akcja trwała do zmroku. W niedzielę udało się odnaleźć jednego z turystów, poszukiwania drugiego przerwały warunki pogodowe; zapadający zmrok oraz ryzyko zejścia następnej lawiny. Świadkowie zdarzenia, którzy wezwali służby ratunkowe również przeszukiwali lawinisko jednak bez odpowiedniego wyposażenia graniczy to z cudem. Jak poinformowała HZS następnego dnia odnaleziono ciało drugiego ze wspinaczy.

Portal górski Tatromaniak  wskazuje" lawinowe ABC" w którego skład wchodzi: detektor, sonda i łopata -sprzęty, w które powinni wyposażyć się nie tylko poszukujący, ale i ci którzy zimą wybierają się w góry. Zwiększa to szansę przeżycia podczas spotkania z żywiołem.foto. HZS

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka