sobota, 30 stycznia 2021 10:00

Lawina w Tatrach! Skitourowcy uratowani

Autor Mirosław Haładyj
Lawina w Tatrach! Skitourowcy uratowani

Według wstępnych informacji pod śniegiem znajdują się dwie osoby. Ze względu na silny wiatr toprowcy nie mogą użyć śmigłowca.

[Artykuł jest aktualizowany]

Udało się wydobyć na powierzchnię dwóch mężczyzn porwanych przez lawinę w rejonie Suchego Wierchu. Zostali śmigłowcem przetransportowani do Zakopanego. Wyszli z niego o własnych siłach. Są bezpieczni, cali i zdrowi.


W sobotę, 30 stycznia ratownicy TOPR zostali poinformowani o wypadku, do którego doszło w rejonie Suchego Wierchu Ornaczańskiego w Dolinie Kościeliskiej. Pod śniegiem mają znajdować się dwie osoby. Trwa akcja ratunkowa.

Ze względu na silny wiatr, którego podmuchy przekraczają sto kilometrów na godzinę, ratownicy prawdopodobnie nie będą mogli wykorzystać śmigłowca.

W Tatrach panują trudne warunki turystyczne, obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

– Szlaki są pozawiewane, przysypane śniegiem i przebieg niektórych z nich jest niewidoczny. Śnieg jest na ogół ciężki, mokry i przepadający. Utrudnieniem jest silny wiatr, który miejscami utworzył głębokie zaspy, a na graniach nawisy śnieżne

– czytamy w komunikacie wydanym przez TOPR.

– Poruszanie się w takich warunkach w tej części Tatr, wymaga bardzo dużego doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz odpowiedniego wyboru trasy i użycia odpowiedniego sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim. W dolnych partiach Tatr, na drogach dojściowych do schronisk śnieg jest ubity i przedeptany. Miejscami może być ślisko

– ostrzegają ratownicy.

Fot.: Facebook/ TOPR (zdj. ilustracyjne)
Inf.: rmf24.pl

Podhale

Podhale - najnowsze informacje