poniedziałek, 3 lipca 2023 07:00

Linia nr 14 zawieszona. Co w zamian?

Autor Mirosław Haładyj
Linia nr 14 zawieszona. Co w zamian?

Od 3 lipca linia tramwajowa nr 14 na okres prac związanych z wymianą rozjazdów na rondzie Mogilskim jest zawieszona. Dla pasażerów korzystających z tej linii zostały przygotowane rozwiązania zapewniające podróżowanie innymi liniami tramwajowymi na tej trasie.

Po remoncie torowiska na ul. Mogilskiej tramwaje będą korzystać z odnowionej, lepszej infrastruktury. Przy okazji prowadzonych prac zmodernizowany zostanie także system odwodnienia, który poprawi odprowadzanie wody po ulewnych deszczach.

W związku z wyżej tymi pracami, konieczne było wstrzymanie ruchu tramwajowego na ul. Mogilskiej i przekierowanie linii przez al. Pokoju. Prace zaplanowano na okres wakacji, gdy liczba pasażerów w pojazdach komunikacji miejskiej jest wyraźnie mniejsza.

Trasa tramwajowa na al. Pokoju, ze względu na możliwości zasilania oraz funkcjonujących tam sygnalizacji świetlnych, ma ograniczoną przepustowość. Oprócz tramwajów regularnie kursujących po tej trasie, trzeba również zapewnić przejazd dla tramwajów wyjeżdżających na linię czy zjeżdżających do zajezdni. Czynniki te spowodowały, że nie było możliwości skierowania na czas remontu na tę trasę wszystkich linii tramwajowych łączących Nową Hutę z centrum Krakowa.

Pasażerowie linii 14 nie są jednak pozbawieni możliwości dojazdu:

  • Na większej części trasy linii nr 14, na odcinku od ronda Czyżyńskiego do pętli Bronowice, kursuje linia nr 4. Oprócz niej, na najbardziej obciążonym odcinku linii nr 14 od ronda Czyżyńskiego do Teatru im. J. Słowackiego, kursują dodatkowo linie nr 1, 10, 22 i 52
  • Pasażerowie korzystający z linii nr 14 na odcinku od pętli Bronowice mają do dyspozycji dodatkowo linię zastępczą nr 77 – do przystanku Teatr im. J. Słowackiego.
  • Z kolei od strony Mistrzejowic do ronda Grzegórzeckiego można dojechać linią nr 9, a dodatkowo do ronda Czyżyńskiego kursuje linia zastępcza nr 74.

Inf. i foto: UMK

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka